Surowe kakao to produkt spożywczy, o którym wielu z nas wciąż wie zdecydowanie za mało. Z jednej strony drzewa kakaowe kojarzą nam się z czekoladą (całkiem słusznie), ale z drugiej powinniśmy też zdawać sobie sprawę, że to naprawdę pokarm bogów (od starożytnej nazwy „kakwa”), który wykazuje drogocenne działanie lecznicze.
Niepozorne kakao
Co zawiera niepozorne ziarno kakao? Bogactwo smaku i aromatu, ale przede wszystkim około… trzysta różnych składników pochodzenia roślinnego, m.in. masło kakaowe, minerały typu magnez czy żelazo, a także metyloksantyny, procyjanidyny oraz inne związki. W 100 gramach surowego kakao jest niewiele, bo ok. 200 kalorii.
Dlaczego warto spożywać dużo kakao?
Kakao ma drogocenny wpływ na nasz organizm. Surowe kakao polepsza naturalne zdolności uczenia się, a także ma efektywne działanie kardioprewencyjne. Polifenole zawarte w kakao (jest ich więcej niż w czerwonym winie!) działają antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie i kardioprotekcyjnie – rozszerzają naczynia krwionośne, co zapobiega powstawaniu skrzepów i w ten sposób skutecznie minimalizuje ryzyko zmian miażdżycowych. Co więcej, kakao sprzyja odchudzaniu – jego regularne spożycie przyspiesza termogenezę i procesy metaboliczne.
Przepis na najlepsze domowe kakao
Przede wszystkim zrezygnuj ze sklepowych mieszanek gotowych do spożycia, które zalewa się mlekiem czy ciepłą wodą. Wybierz prawdziwe, surowe kakao – gorzkie i intensywne. Aby zrobić najlepszy napój na świecie dla siebie i rodziny, wlej do rondla cztery szklanki mleka, wsyp osiem łyżek sproszkowanego kakao i trzy łyżki miodu. Jeśli lubisz aromat korzenny, możesz dodać cynamon lub goździki. Zagotuj całość i wlej do filiżanek, a później pij z przyjemnością. Wykorzystaj ten przepis w ponure niedzielne popołudnie i popraw sobie humor – z korzyścią dla zdrowia!
/K. L.