XXI wieku uchodzi za czas wielkich zmian nie tylko ekonomicznych czy gospodarczych, ale także i społecznych. Należy zaznaczyć, że nie wszystkie z tych przemian są pozytywne. Wiele z nich wpływa na społeczeństwo niekorzystnie, pomnażając uzależnienia i choroby cywilizacyjne. Z czym zmaga się dzisiejsza populacja?
Gdy codzienność zaczyna przeszkadzać
Do najpopularniejszych uzależnień XXI wieku, nie tylko tych zauważalnych w Polsce, ale i na całym świecie, z pewnością można zaliczyć uzależnienie od hazardu, zakupów czy też seksu, jednak największy problem bezsprzecznie stanowi uzależnienie od Internetu. O tyle, o ile sporadyczne wyjścia do kasyna, czy też nieczęste zakupy z potrzeby nie stanowią problemu, o tyle, już te kolidujące z życiem codziennym, niosące za sobą zaniedbania, już tak. W przypadku chorób cywilizacyjnych codzienność i zwyczajne zachowania, rutynowe działania zaczynają stanowić przeszkodę w zakupach, hazardzie czy też śledzeniu sieci.
Leczenie wcale nie takie proste
Podobnie jak w przypadku alkoholizmu czy uzależnienia od narkotyków, chory nie zauważa swojego problemu. Zazwyczaj widzi on prawdę związaną z chorobą w całkiem inny sposób – nie oznacza to, że chory kłamie, raczej jego wizja jest mało obiektywna. Pierwszym z etapów leczenia jest uświadomienie sobie skali problemu. W wielu przypadkach dochodzi do tego przy namowach rodziny i bliskich przyjaciół. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie się na terapie, które opierają się na spotkaniach z psychoterapeutami i innymi uzależnionymi. Choć wiele ze współczesnych uzależnień jest jeszcze nowa, to ośrodków wspierających chorych przybywa każdego dnia.
Jeszcze więcej
Seksoholizm, siecioholizm, uzależnienie od hazardu czy zakupoholizm to już uzależnienia, z którymi społeczeństwo powoli się obywa. Warto jednak wiedzieć, że postępujący świat sprawia, że coraz więcej powstaje nowych chorób cywilizacyjnych, jak np. bigoreksja czy tanoreksja.
Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA