„Spowiedź z butelki” – historia lekarza alkoholika

Bazując na własnych doświadczeniach alkoholowych, Olivier Ameisen opisał w autobiograficznej książce swoją walkę z nałogiem i eksperymentowanie z lekiem zwiotczającym mięśnie.

Alkoholizm nie pojawił się znikąd. Stał się efektem stanów lękowych i ataków paniki, z jakimi zmagał się już od małego dziecka. Mimo iż był świetnym lekarzem, utalentowanym muzykiem (uczniem i krewnym Artura Rubinsteina), to jednak pod koniec lat 90.tych zamknął swoją praktykę i rozpoczął zmagania z chorobą alkoholową. Próbował się z niej wyzwolić na różne sposoby i korzystając ze znanych mu metod.

Przejmujący obraz alkoholika

Wybitny kardiolog Olivier Ameisen, profesor Weil Cornell Medicial College w Nowym Jorku, przez wiele lat toczył nierówną walkę z nałogiem. Pomimo świadomości właściwości choroby, z jaką przyszło mu się spotkać, to jednak wygranie z nią wcale nie okazało się łatwiejszym wyzwaniem. Głębokiego uzależnienia alkoholowego nie udało się przezwyciężyć na licznych odwykach przeprowadzanych w domowym zaciszu, renomowanych ośrodkach leczenia dla osób uzależnionych w Stanach Zjednoczonych i Francji czy na szpitalnych oddziałach. Liczne wzloty, ale jeszcze liczniejsze upadki, frustracje, lęki i wstyd towarzyszące mu przez wiele lat na co dzień opisał szczegółowo. Pokazał, jak słaby jest człowiek, nad którym zapanowała przewlekła choroba. Obraz alkoholika jest przejmujący, szczery, a konsekwencje, jakie ponosi – przedstawione bez ogródek.

 

Udany eksperyment z baklofenem

Próbując wszystkich możliwych terapii i leczenia farmakologicznego, nieprzynoszących w jego przypadku żadnego skutku, sięgnął w desperacji po Baklofen – lek zwiotczający, stosowany w leczeniu spastyczności mięśniowej. Sam go sobie przepisał i zaczął eksperymentować z dawkami. Po wielu próbach udało mu się wreszcie ustalić, jaka jest optymalna i… skuteczna. Dzięki właściwej ilości Baklofenu pozbył się męczących objawów głodu alkoholowego.

Lata niepowodzeń w zmaganiach z uzależnieniem, własne obserwacje, pomogły Olivier Ameisen w napisaniu wielu publikacji na temat leku i włączenia go do leczenia choroby alkoholowej. Dziś jest trzeźwym wykładowcą na Uniwersytecie w Nowym Jorku, a jego metoda leczenia w bardzo wielu przypadkach przynosi sukces.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating / 5. Vote count:

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->