Ustal priorytety w życiu i w pracy

Zarządzanie czasem, tak by w ciągu doby efektywnie wykorzystać dzień w pracy, załatwić wszystkie sprawy, których nie da się przełożyć na później, spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi i jeszcze znaleźć chwilę dla siebie, jest niezwykle trudne. Tylko nielicznym udaje się znaleźć równowagę między obowiązkami zawodowymi i życiem osobistym. Jak oni to robią? Opanowali sztukę zarządzania czasem, której niezwykle ważnym elementem jest ustalanie priorytetów.

Sprawy ważne i ważniejsze

Każdego dnia musisz mierzyć się z ogromem obowiązków i tylko od Twojej organizacji zależeć będzie, czy dasz sobie ze wszystkim radę. Przede wszystkim musisz zdecydować, co jest dla Ciebie najważniejsze. Nawet osoby z imponującą podzielnością uwagi nie będą tak samo efektywne, zajmując się kilkoma rzeczami na raz, jak skupiając się na jednej. Dlatego planując dzień, zacznij od wypisania wszystkiego, czym chcesz się zająć, a następnie pogrupowania zadań od najważniejszych do najmniej istotnych.

Bądź racjonalny

Pamiętaj o tym, co danego dnia jest dla Ciebie najważniejsze i to przede wszystkim na wykonaniu tych zadań spróbuj się skoncentrować, resztę traktując opcjonalnie. Nie przeceniaj swoich możliwości – czy rzeczywiście jesteś w stanie wykonać trzy zadania o najwyższym priorytecie jednego dnia? Przydzielaj sobie jedno, dwa, maksymalnie trzy bardzo ważne zadania dziennie, a te, którymi możesz zająć się później, wykonaj w ciągu tygodnia. Większe projekty staraj się rozbijać na mniejsze, łatwiejsze do osiągnięcia cele. Jeśli zachowasz systematyczność i będziesz trzymać się planu, bardzo szybko zobaczysz efekty swoich działań.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->