Upcycling – hobby korzystne dla środowiska

Coraz więcej osób stara się dbać o środowisko naturalne na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest upcycling, który w naszym kraju zaczyna stawać się dopiero trendy, a w innych zagościł już na dobre. Co kryje się pod tym pojęciem? W jaki sposób możemy wprowadzić go do naszej codzienności? Przekonajmy się o tym!

„Wyższa jakość” odpadów

Upcycling polega na ponownym przetwarzaniu odpadów. Istotne w tym przypadku jest jednak to, że w ramach tych procesów uzyskiwane są produkty wartościowsze od wcześniej użytych surowców. Tym samym stare, niepotrzebne rzeczy zmieniają często swe formy oraz funkcje i stają się bardzo pożądanymi przedmiotami.

Podobnie jak w przypadku recyklingu, bardzo ważne jest ograniczenie ilości uzyskiwanych odpadów. Jednak w odróżnieniu od niego, upcycling przykłada ogromną wagę do jak najmniejszego zużycia energii lub gazu podczas przetwarzania. W jego przypadku duży nacisk kładzie się na pracę ręczną.

 

Przykłady upcyclingu w życiu codziennym

Chyba jednym z najlepszych jego przykładów jest zastosowanie europalet przy tworzeniu mebli. Jeszcze do niedawna były to stoliki, a dziś powstają z nich komody, stelaże łóżek oraz różnego rodzaju siedziska – również do użytku w warunkach zewnętrznych. Równie popularne są pufy powstałe ze starych opon samochodowych oraz grubego jutowego sznurka, jakim się je okręca.

Wśród innych propozycji warto wymienić te związane z wykorzystaniem starych okiennic oraz drabin. Pierwsze z wymienionych posłużą jako zagłówki łóżka lub budulec na stolik kawowy. Z kolei drabina przy odpowiednim montażu będzie pełnić funkcję oryginalnej półki na książki.

Co jeszcze możemy zrobić?

Innym ciekawym pomysłem jest szycie toreb z plandek, którymi nakrywa się samochody oraz efektowne żyrandole stworzone ze szklanych butelek. Z metalowych puszek po pomidorach z łatwością przygotujemy doniczki na zioła, a ze starych skrzynek po owocach wyczarujemy regał do przedpokoju.

Warto przyjrzeć się posiadanym przez nas rzeczom, których już nie używamy i pomyśleć, czy uda się z nimi zrobić coś ciekawego.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: