Typy hazardzistów według Roberta L. Custera

Niektórzy mają problem z postrzeganiem hazardu, jako nałogu, jednakże nosi on wszelkie znamiona tego rodzaju choroby. Szerokie badania, które przyczyniły się do zaliczania hazardu do uzależnień oraz wprowadzenie rozważań dotyczących jego leczenia to zasługa dr Roberta L. Custera. Podczas swoich studiów wnikliwie analizował zachowanie różnych hazardzistów, co pozwoliło mu na wyznaczanie teoretycznych wzorców leczenia takich osób. Innym jego dokonaniem jest wyznaczenie sześciu typów hazardzistów, którym przyjrzymy się w poniższym artykule.

Spis treści

1) Profesjonalni hazardziści

Są to osoby, które jako swój zawód wybrały właśnie hazard. Celem wspomnianej grupy jest nieustanne szkolenie się w technikach skutecznej gry i tym samym zwiększanie swojej kontroli nad grą, co tym samym przekłada się na większą częstotliwość wygranych.

2) Antyspołeczni hazardziści

Jest to hazardzista, który ucieka się do różnego rodzaju sztuczek. W niedozwolony sposób osiąga swój cel, czyli wygraną. Zachowania takie świadczą o znacznych trudnościach w przystosowaniu się do życia społecznego.

3) Przypadkowy towarzyscy hazardziści

To grupa, którą z powodzeniem można postrzegać jako najliczniejszą. Zaliczają się do niej osoby, które traktują hazard jako niezobowiązującą rozrywkę. Ma ona w mniejszym stopniu ma przynieść im korzyść finansową, a w większym po prostu zabawę. Hazard w żadnym stopniu nie utrudnia takim osobom funkcjonowania w społeczeństwie.

4) Poważni przypadkowi hazardziści

Są to osoby bardzo podobne do poprzedniego typu, z tym że poświęcają hazardowi zdecydowanie więcej swojego czasu oraz uwagi co przesuwa ich w stronę uzależnienia.

5) Hazardziści ucieczkowi

Ten typ określa osoby, które hazard traktują jako swoistą ucieczkę od problemów życia codziennego. Od hazardu nie oczekują profitów pieniężnych. Adrenalina z nim związana pozwala na oderwanie się i zapomnienie o codzienności i jej problemach.

6) Kompulsywni hazardziści

Jest to typ hazardzisty, którego uzależnienie można postrzegać jako zaawansowane. Każdy aspekt życia takiego hazardzisty cierpi na jego uzależnieniu, co skutkuje powstaniem pętli, w której próbą rozwiązania problemów wynikających z hazardu, jest wykorzystanie go jako remedium.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: