Szydełkowanie to przyjemne hobby, które może stanowić nie tylko sposób na miłe spędzenie wolnego czasu, ale i na dodatkowy zarobek z wykonanych własnoręcznie rzeczy. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami dla początkujących, które ułatwią stawianie pierwszych kroków w szydełkowaniu.
Wbrew pozorom szydełkowanie wcale nie jest tak trudne, jak może nam się wydawać na pierwszy rzut oka, choć na pewno jest to hobby czasochłonne. Stawianie pierwszych kroków w szydełkowaniu będzie jednak z pewnością łatwiejsze, gdy odpowiednio do tego zadania podejdziemy. Od czego należy więc zacząć?
Spis treści
Pierwszą pracę na szydełku najlepiej rozpocząć od szalika
Pierwszym naszym zadaniem będzie wyszukanie sobie wzoru przedmiotu, który chcemy szydełkować. Internet pełny jest tego t ypu materiałów i na pewno nikt nie będzie miał problemów z ich znalezieniem, a my na początek polecamy wykonanie szalika, który nauczy podstawowych ściegów. Szalik dodatkowo jest stosunkowo prosty w szydełkowaniu i łatwo się go pruje, przez co raz kupioną włóczkę będzie można wielokrotnie wykorzystywać do treningu.
Nauka szydełkowania będzie niestety trudniejsza dla osób leworęcznych. Praktycznie wszystkie wzory szydełkowania przygotowywane są pod kątem osób praworęcznych i przerobienie ich na wersję leworęczną nie ma większego sensu. Szydełkujące osoby leworęczne praktycznie zawsze przestawiają się na prawą rękę, co oczywiście wymaga poświęcenia większej ilości czasu na naukę.
Szydełko dobieramy zawsze do włóczki
Podstawowym błędem wielu początkujących osób jest chwytanie pierwszego lepszego szydełka i wełny, co może utrudnić pracę i skutecznie do niej zniechęcić. Do naszego pierwszego szalika wybieramy włóczkę o długości 200-300m na 100g wełny i szydełko o wielkości zgodnej z zaleceniami producenta włóczki. Informację taką znajdziemy na obwolucie włóczki.
Zwróć uwagę na wykonanie szydełka
O ile włóczkę na początek możemy kupić nawet najtańszą, tak szydełko lepiej wybrać z nieco wyższej półki cenowej. Najlepiej sprawdzają się szydełka metalowe lub akrylowe, które nie są podatne na złamania. Podczas zakupów należy sprawdzić również, czy powierzchnia szydełka nie posiada nierówności, o które będzie nam się zahaczała włóczka, zmniejszając komfort pracy i utrudniając ją.
Tak przygotowani możemy zaczynać szydełkowanie swojego pierwszego szalika. Powodzenia!