Ochrona roślin bez środków chemicznych

Walka z chwastami i szkodnikami jest nieodłącznym elementem prowadzenia ogrodu. Wielu z nas w tym celu decyduje się na ochronę roślin poprzez użycie środków chemicznych, które w przyszłości mogą wyrządzić uprawom więcej szkód niż pożytku. W jaki sposób zapewnić roślinom ogrodowym bezpieczeństwo bez środków chemicznych?

Spis treści

Chwasty mogą być pożyteczne

Chcąc zabezpieczyć nasze rośliny przed szkodnikami, możemy zdecydować się na uprawę niektórych chwastów, które wytwarzają substancje trujące dla szkodników. Należą do nich przede wszystkim zwiększająca odporność roślin pokrzywa, przyciągający dżdżownice mniszek lekarski, odstraszający muchy i motyle wrotycz oraz przyspieszający wzrost roślin krwawnik.

Warto dobrze przekopać ziemię

Innym sposobem na ochronę roślin jest odpowiednie przygotowanie gleby przed siewem. Ważne, by przekopując ziemię jesienią zwrócić uwagę na wszelkie szkodniki i chwasty, które należy wyeliminować. Glebę dobrze jest także nawozić kompostem. Chcąc zasiać w niej poszczególne rośliny, najlepiej robić to w odpowiednim terminie oraz zwracają uwagę na wymagania konkretnej rośliny. Pamiętaj jednak, by nie składać chwastów na kompoście!

Zakładanie siatek

Jeżeli chcemy pozbyć się szkodliwych dla naszych roślin owadów, możemy zrobić to, stosując tablice lepowe, pułapki feromonowe lub inne tego rodzaju produkty owadobójcze, a także zakładając na nasze uprawy siatki czy folie, które uniemożliwią kontakt ptaków, much czy innych owadów z naszymi roślinami.

Domowej roboty naturalne środki ochrony roślin

Wśród naturalnych środków ochrony roślin, które możemy przygotować sami, znajdują się wszelkiego rodzaju wyciągi, odwary i gnojówki. Podlewanie nimi upraw ma działanie głównie zapobiegawcze, ponieważ może okazać się nieskuteczne w przypadku zwiększonej liczby chwastów i szkodników w naszym ogrodzie.

Oprócz chemicznych środków ochrony roślin warto poznać naturalne sposoby walki z chwastami i szkodnikami, za pomocą których równie skutecznie pozbędziemy się ich z naszych ogrodów.

/L. I.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.7 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->