Symptomy zaburzeń zdrowia psychicznego

19Wszechobecny stres, pośpiech i dążenie do kariery za wszelką cenę – to tylko niektóre z powodów, które mogą przyczynić się do rozwoju zaburzeń zdrowia psychicznego. Niezależnie od tego, jak kłopotliwe mogą być objawy wskazujące na problemy z psychiką, nie należy się ich wstydzić. Oto kilka symptomów, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty.

Spis treści

1. Brak higieny

Często zdarza się, że niedostateczna higiena wynika z niedbalstwa czy lenistwa. Jednak w sytuacji, kiedy pojawia się choroba, po prostu przestaje się pamiętać o podstawowych czynnościach takich jak, chociażby umycie włosów czy zgolenie zarostu. Czas wydaje się płynąć inaczej, a osoba chora nie umie znaleźć motywacji czy powodu, aby o siebie zadbać.

2. Lęk w sytuacjach społecznych

Innym objawem mogącym wskazywać na problemy ze zdrowiem psychicznym, jest lęk przed wszelkiego rodzaju sytuacjami społecznymi. Osoby z zaburzeniami zdrowia psychicznego stresują się tak bardzo, że poświęcają mnóstwo czasu na formułowanie idealnych odpowiedzi w rozmowie, ostatecznie nic nie mówiąc.

3. Plamy na skórze, biegunka, wymioty

Niektóre choroby psychiczne takie jak, np. depresja  mogą dawać objawy w postaci ciemnych plam. Niekiedy może im towarzyszyć uporczywy świąd. Co więcej, u osób z zaburzeniami psychicznymi często występują też biegunki i wymioty, pojawiając się zwłaszcza w sytuacjach, gdy lęk osiąga wysoki poziom.

4. Wrażliwość na dźwięk

To jeden z najmniej specyficznych objawów, który bardzo rzadko jest rozpatrywany w kategorii chorób psychicznych. Dźwięk kosiarki, piszczenie dzieci, dzwonek do drzwi – wszystkie te hałasy mogą sprawić, że niepokój u osoby chorej przekształca się we wściekłość i gniew.

5. Zaćmienia

Ten symptom najczęściej jest utożsamiany z niskim ilorazem inteligencji – wiele osób nie zdaje sobie tak naprawdę sprawy, że zaburzenie powstrzymuje, niejako uniemożliwia mózgowi prawidłowe funkcjonowanie i myślenie.

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->