Na czym polega osobowość twórcza?

Psychologowie i specjaliści od analizy ludzkiego charakteru od dawna próbują określić i skonkretyzować cechy osobowości twórczej. Często mówi się, że wielcy artyści inaczej postrzegają otaczający nas świat, stąd ich wrażliwość oraz umiejętność kreatywnego wyrażania siebie poprzez tworzoną sztukę. Jak rozpoznać osobowość twórczą? Poznaj jej najważniejsze cechy.

Najważniejsze cechy osobowości artystycznej

Przywykliśmy postrzegać artystów jako ludzi chimerycznych, kapryśnych, niezbyt twardo stąpających po ziemi. Tymczasem, bogactwo osobowości artystycznej każde nam odrzucić stereotypowe myślenie i otworzyć się na to, co w charakterze artysty naprawdę ważne. Wrażliwość, umiejętność innego spojrzenia na rzeczywistość, nieograniczona chęć poszukiwania i wyrażania siebie na coraz to nowsze sposoby – czy to w muzyce, literaturze, malarstwie czy innej dziedzinie sztuki. Osobowość artystyczna to zbiór kontrastów i sprzeczności, ogromna inteligencja emocjonalna, skłonność do buntu, a także duża potrzeba obcowania z innymi ludźmi, występująca na przemian z zamiłowaniem do samotności. Przede wszystkim jednak osobowość artystyczna to znajomość własnej wartości.

Artysta: przebojowy czy nieśmiały?

Nawet tak szczątkowa charakterystyka zwraca uwagę na fakt, że osoby o artystycznym usposobieniu mają w sobie wiele kontrastów. Bardzo często „rozpiera je energia”, by po chwili przyjąć postawę apatyczną i obojętną. Przeżywanie skrajnych emocji również jest jedną z cech osobowości artystycznej, która czerpie zarówno z introwersji, jak i ekstrawersji.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.4 / 5. Vote count: 13

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: