Jak wyjść poza szereg? Ćwicz swoją asertywność!

Mówi się o niej wszędzie, powtarza się, jak ogromne ma znaczenie oraz wskazuje na to, że ma wpływ na nasze życie w szkole, sprawy prywatne oraz osiągnięcia w pracy. Czym jest asertywność i w jaki sposób pozwala nam zostać sobą wtedy, kiedy wszyscy próbują nam wskazać jeden kierunek działania?

Mówienie nie – jak być asertywną osobą

Asertywność to nie tylko sztuka odmawiania z poczuciem szacunku oraz otwartości. To przede wszystkim umiejętność mówienia o własnym zdaniu, wyrażania swoich emocji oraz postanowień. Otwartość, a także także komunikowanie o swoich potrzebach, by nie naruszać praw innych osób. Jest to więc sposób na pozostawanie sobą oraz zachowywanie szacunku do grupy, a także znajomość swoich praw i odwaga kierowania się według nich wtedy, gdy czujemy taką potrzebę.

Najlepsze dla siebie

Poszukiwanie rozwiązań najlepszych dla naszej osoby może wydawać się niektórym czynem bardzo egoistycznym. Prawda jest jednak taka, że jeśli jesteśmy asertywni, nie jesteśmy egoistyczni, ponieważ nie ranimy podczas podejmowania decyzji innych osób. Znajdujemy takie rozwiązania, by było ono najlepsze dla nas i nie naruszało naszej jedności z grupą.

Krytyka

W kontekście pracy ważnym aspektem asertywności jest także sposób, w jaki przyjmujemy krytykę. Jeśli wymagajmy od ludzi tego, by byli zawsze szczerzy, możemy się przecież spotkać z negatywnym podsumowaniem pewnych naszych działań. Jeśli słuchamy takiej negatywnej opinii, zadajemy pytania i dziękujemy za tego rodzaju uwagi, a następnie wyciągamy z nich wnioski, możemy o sobie powiedzieć, że jesteśmy asertywni.

Asertywność to swoboda bycia sobą. Pozwala rozwijać się w zgodzie z grupą, doceniać swoją pracę oraz szanować siebie w kontekście zespołu.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: