Jak specjalista stawia diagnozę osobie uzależnionej od seksu?

Diagnoza osób podejrzewanych o seksoholizm nie należy do łatwych i zawsze powinna być wykonywana przez certyfikowanych specjalistów zajmujących się leczeniem problemu uzależnienia. W przypadku seksoholizmu, rozpoznanie ewentualnej choroby polega na wyodrębnieniu typowych dla niej symptomów.

Osoba o dużej pobudliwości seksualnej nie może być od razu uznana za uzależnioną. Problem jest niezwykle delikatny, gdyż czerpanie dużej przyjemności z seksu, ale w granicach rozsądku i przyzwoitości, w większości przypadków jest czymś zupełnie normalnym. Jak w takim razie diagnozuje się ten problem?

Diagnoza opiera się o kryteria z listy ICD-10

Światowa Organizacja Zdrowia zaakceptowała w klasyfikacji statystycznej chorób i problemów zdrowotnych, znanej pod nazwą ICD-10, zestaw kilku podstawowych symptomów, które świadczą o uzależnieniu od seksu. Należy jednak pamiętać o tym, że wystąpienie jednego z tych symptomów nadal nie może stać się podstawą do uznania pacjenta za chorego. Psychoterapeuta podczas stawiania swojej diagnozy musi bowiem wykazać, że w przeciągu ostatniego roku u pacjenta wystąpiły przynajmniej trzy z wyszczególnionych na liście symptomów.

Jakie symptomy dla seksoholizmu znajdują się na liście ICD-10?

Uznanie pacjenta za osobę uzależnioną od seksu zaczyna się od analizy symptomów z poniższej listy:

– pacjent wykazuje się bardzo silną potrzebą realizacji swoich marzeń erotycznych,

 

– ograniczenie lub kompletny brak kontroli nad popędem seksualnym oraz tym jak często pacjent spełnia swoje potrzeby seksualne,

 

– brak możliwości spełnienia potrzeb seksualnych wywołuje u pacjenta rozdrażnienie, które ustępuję z chwilą, gdy zostaną one zrealizowane,

 

– pacjent zaczyna stopniowo zwiększać ilość czasu poświęcanego na spełnianie potrzeb seksualnych,

 

– eliminowanie wszystkich elementów, które do tej pory sprawiały przyjemność, na rzecz spełniania potrzeb seksualnych,

 

– utrata wrażliwości pacjenta na negatywne następstwa nadmiernego popędu seksualnego, uzależniona osoba spełnia swoje potrzeby, nie zważając na następstwa prawne, krzywdę wyrządzaną innym osobom czy stwarzanie zagrożenia życia i zdrowia samemu sobie.

Naturalnie objawy te muszą mieć charakter stały. Seksoholizm nie zostanie stwierdzony u osoby, u której symptomy pojawiły się tylko incydentalnie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->