Negatywne skutki nieregularnego uprawiania seksu

Skąd bierze się rozdrażnienie, niepokój, stany depresyjne czy brak energii? Między innymi z braku stosunków płciowych lub z ich nieregularnego uprawiania. Oprócz wyżej wymienionych negatywnych konsekwencji można wyszczególnić również często towarzyszące osobom nieuprawiającym seksu regularnie, wyrzuty sumienia bądź zaburzenia emocjonalne.

Co daje regularne uprawianie seksu?

Zaczynając od przyjemniejszych kwestii, oprócz rozkoszy, seks zapewnia także rozluźnienie, niweluje stres. Pomaga także organizmowi wytwarzać nawet 30% więcej przeciwciał, działających jako bariera ochronna. Regularne odbywanie stosunków płciowych wzmacnia układ immunologiczny oraz pomaga spalać zbędne kalorie. W trakcie seksu mózg produkuje endorfinę i oksytocynę — to one odpowiadają za dobre samopoczucie.

Negatywne skutki nieregularnych stosunków płciowych

Kobiety: częstsze przygnębienie, zmęczenie, większe skłonności do stanów depresyjnych. Jest na to jednak naturalna kuracja, czyli sperma, w której znajduje się melatonina, oksytocyna i serotonina, wpływająca w korzystny sposób na samopoczucie.

Mężczyźni: podobnie jak przedstawicielki płci pięknej, mogą niestety popaść w depresje. Dłuższa przerwa w stosunkach płciowych może skutkować zmianami hormonalnymi i neurogennymi, ale przede wszystkim psychicznymi, jak obniżenie samooceny czy pewności siebie.

W obu przypadkach przerwa od stosunków płciowych może skutkować słabym radzeniem sobie w stresujących sytuacjach, rozdrażnieniem, jak i problemami ze snem. Potwierdza to między innymi dr Laura Berman — amerykańska terapeutka zajmująca się między innymi edukacją seksualną. Twierdzi, że wcześniej wspomniane endorfiny pomagają już na etapie zasypiania. Poza tym nieregularność w stosunkach płciowych może prowadzić do osłabienia relacji z partnerką lub partnerem.

Jak często uprawiać seks?

Z przeprowadzanych badań i eksperymentów wynika, że optymalnym rozwiązaniem jest uprawianie seksu minimum raz w tygodniu. Osoby odbywające stosunki płciowe od 2 do 3 razy w tygodniu są jednak pogodniejsze, mają więcej energii, a także są zdrowsze.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->