Seksoholizm – bolączka XXI wieku

Uzależnienia niszczą życie wielu osób, niewielu jednak wie, że często nie chodzi wyłącznie o papierosy, alkohol i narkotyki. Można uzależnić się nawet od seksu! Dla wielu z pewnością jest to niepojęte, jak można uznać najprzyjemniejszy element życia za uzależniający. Jest to jednak możliwe i coraz częstsze.

Spis treści

Jak zachowuje się osoba uzależniona?

Osoba uzależniona od seksu skupia się przede wszystkim na budowaniu relacji opartej na bliskości fizycznej. Jest ona sposobem na radzenie sobie z wieloma nastrojami. Co ważne, jest to relacja bardzo wypaczona – seks zastępuje wiele emocji. Oczywiście, jak przy większości uzależnień, osoba taka traci kontakt z rzeczywistością, a relacje z bliskimi są odstawiane na dalszy plan. Seks zyskuje miano najważniejszego elementu. Ważne jest zaspokojenie potrzeby, nie miłość, bliskość i osoba, z którą odbywa się stosunek. Warto wiedzieć, że wyjątkowo podatni na uzależnienie od seksu są ludzie, którzy borykali się już wcześniej bądź walczą nadal z jakimikolwiek nałogami.

Złe skłonności

Uzależnienie od seksu jest bardzo szerokim pojęciem. Osoba taka może nieustannie walczyć o próbę doprowadzenia do stosunku seksualnego z przypadkowymi osobami oraz prostytutkami, może być uzależniona od masturbacji, pornografii lub seks telefonów. Uzależnienie może postępować jeszcze dalej – niektóre zachowania w końcu nie pozwalają osiągnąć ekstatycznego uniesienia i potrzebne są coraz to wymyślniejsze sposoby. Krańcowe zachowania to ekshibicjonizm, wszelkie zaburzenia kazirodcze, a także gwałt. Co ważne, uzależnienie od seksu trudno odkryć – wiele osób po prostu uważa, że ma bardzo bogate życie seksualne. Granica między jednym a drugim jest jednak bardzo cienka.

Do czego doprowadza uzależnienie od seksu?

Nałóg związany z seksem niesie ze sobą destrukcyjne skutki. Największe spustoszenie sieje oczywiście w psychice osoby uzależnionej, która postrzega świat seksu i intymności w zupełnie innych kategoriach. Pojawiają się oczywiście problemy z relacjami międzyludzkimi, problemy emocjonalne, finansowe, a nawet zdrowotne.

Czas na terapię

Każde z uzależnień wymaga wczesnego wykrycia, aby móc podjąć walkę z problemem. Jest to również bardzo ważne w przypadku uzależnienia od seksu. Może się ono wydawać banalne, a nawet dla wielu powiązane z przyjemnością, jednak jest ono bardzo groźne. W końcu drogą płciową przenoszone są nawet śmiertelne choroby, a problemy psychiczne pozostawiają ślad na zawsze.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->