Obecnie kasztany jadalne są zaliczane do niezwykle wykwintnych i wyszukanych specjałów. Najsłynniejsze są te pieczone, które sprzedaje się na francuskich i włoskich ulicach miast. Są nieco podobne do orzechów, mają delikatnie słodki smak i wyróżniają się bogatymi wartościami odżywczymi.
Gdzie można znaleźć kasztany jadalne?
Kasztan jadalny to potężne i długowieczne drzewo z rodziny bukowatych, które w żaden sposób nie jest spokrewnione z wszystkim nam dobrze znanym kasztanowcem. Kasztan jadalny kwitnie w maju, natomiast owoce można zbierać w październiku oraz listopadzie. Niestety drzewa te nie rosną w Polsce, a można się z nimi zetknąć głównie w okolicach Morza Śródziemnego. Występują też w Azji Mniejszej i na Kaukazie.
Jakie wartości odżywcze mają kasztany jadalne?
Kasztany jadalne dostarczają błonnika pokarmowego, skrobi, a także witamin: B, E, C oraz K. Są również bogatym źródłem minerałów (potas, wapń, magnez, selen) oraz lecytyny, poprawiającej pamięć i koncentrację.
Udowodniono, że spożywanie kasztanów jadalnych zapobiega ryzyku infekcji i poprawia pracę układu immunologicznego. Dzięki temu, że znajduje się w nich escyna, przyczyniają się do uszczelnienia naczyń krwionośnych i zmniejszania obrzęków. Dodatkowo związki aktywne zawarte w kasztanach poprawiają przemianę materii, regulują pracę układu pokarmowego oraz wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn.
Przepis na pieczone kasztany jadalne
Jednym z najprostszych przepisów na kasztany jadalne jest ich ugotowanie. Wystarczy ponacinać je na krzyż po wypukłej stronie i gotować w nieosolonej wodzie przez kwadrans, po czym dodać łyżeczkę soli i gotować jeszcze przez pięć minut. Po odcedzeniu zdjąć łupiny i kasztany są już gotowe do zjedzenia. W ten sposób przygotowane kasztany można też zapiec, układając je na blaszce posmarowanej tłuszczem i piec w temperaturze 200 stopni Celsjusza przez ok. dwadzieścia pięć minut.
/M. R.