Savoir-vivre cz.5 – zachowania niewłaściwe

Nieznajomość poszczególnych zasad dobrego wychowania jest coraz częściej zauważalne. Nie wymaga się od dzieci prawidłowego ułożenia sztućców na talerzu czy grzecznego oraz spokojnego spędzenia kilku godzin w pociągu podczas podróży. Są jednak uniwersalne i podstawowe zachowania, które powinni znać wszyscy, niezależnie od tego, z jakiego kraju, społeczeństwa czy klasy pochodzą. Prezentujemy kilka niewłaściwych zachowań, nad którymi warto byłoby popracować w obecnych czasach.

Używanie telefonu komórkowego – wszędzie

Odkąd telefony komórkowe służą nie tylko do dzwonienia czy pisania SMS-ów, ale często kuszą nas ciekawymi i pochłaniającymi czas aplikacjami czy grami, niektórzy nie potrafią rozstać się z nimi, nawet idąc do toalety. Wśród zachowań niewłaściwych można wymienić: głośne rozmawianie przez telefon w miejscach publicznych, używanie telefonu komórkowego w trakcie rozmowy z drugą osobą twarzą w twarz oraz kładzenie telefonu na stół podczas wspólnego posiłku.

Nieuprzejmość i niegrzeczność

Brak uprzejmości i grzeczności można zauważyć na ulicy czy w środkach transportu publicznego. Coraz częściej można zauważyć nieustępowanie miejsc osobom starszym, kobietom oraz kobietom w ciąży. Do niewłaściwych zachowań można także zaliczyć brak pomocy przy wnoszeniu bagażu, niezaproponowanie starszej sąsiadce zaniesienia zakupów do mieszkania czy nieprzepuszczenie w drzwiach kobiety. To jednak kwestie, o których można zapomnieć czy w ogóle o nich nie pomyśleć. Gorzej, gdy nieuprzejmość i niegrzeczność wyrażana jest świadomie, na przykład obrażając kogoś, zwracając mu uwagę publicznie, kłócąc się z partnerem lub partnerką przy innych osobach, ignorując drugą osobę czy zachowując się tak, jakby było się jedyną osobą w pomieszczeniu. Zapomina się, że obrażanie kogoś – niekoniecznie twarzą w twarz, ale nawet w rozmowie z inną osobą, również jest niewłaściwym zachowaniem.

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->