Savoir-vivre cz.4 – w podróży

Jeśli myślisz, że pewne zasady nie obowiązują w podróży, to musisz się jeszcze wiele dowiedzieć. Tak jak przy stole, w pracy czy w rozmowie obowiązuje savoir-vivre, tak szczególnie w podróży, gdzie często spędza się ze współpasażerami nawet do kilkunastu godzin, należy przestrzegać odpowiednich zasad dobrego wychowania.

Uprzejmość w podróży

Wchodząc do przedziału pociągu, powinno się powiedzieć współpasażerom „dzień dobry”, a wychodząc „do widzenia”. Warto również zapytać, czy wskazane przez nas miejsce jest wolne. Można przyjąć zasadę, że pytania są kluczem do stworzenia miłej, współpasażerskiej relacji. Chcąc otworzyć lub zamknąć okno albo zgasić czy włączyć światło, powinno zapytać się pozostałych podróżników o to, czy nikt nie ma nic przeciwko. Bezwzględnie zabronione jest zaglądanie współpasażerowi do książki, laptopa czy telefonu. Podobne zasady przyjmuje się przy podróży autobusem lub samolotem (o ile mamy wykupiony bilet bez wyznaczonego miejsca), jednak relacja zazwyczaj nawiązywana jest nie ze wszystkimi pasażerami, tylko z osobą obok nas. W autobusach i samolotach z rozkładanymi fotelami należy zwracać uwagę na to, by nie korzystać z tych funkcji nadmiernie, gdyż może to przeszkadzać osobie siedzącej za nami lub naruszać jej komfort. Uprzejmym zachowaniem byłoby zapytanie pasażera z tyłu czy rozłożenie fotela nie będzie mu w niczym przeszkadzać.

Prawidłowe zachowanie podróżnika

Nie tylko uprzejme i grzeczne zwroty do współpasażerów są w cenie. To także zachowanie, którego na pierwszy rzut oka nie widać, ale ma ogromny wpływ na komfort wszystkich podróżujących. Podstawową zasadą jest utrzymywanie po sobie czystości – na fotelu, w toalecie, w przedziale czy na korytarzach. Można ustawić swój bagaż tak, by inni również mieli miejsce na swoje walizki lub torby. Chcąc posłuchać muzyki lub audiobooka, powinno się użyć słuchawek. Nie można natomiast rozkładać nóg na drugim siedzeniu. Wystarczy pomyśleć, że gdyby wszyscy stosowali się do tych zasad, podróżowanie stałoby się o wiele lepsze. Warto jednak najpierw zacząć od siebie.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->