Savoir-vivre cz.3 – komunikacja

Pomimo tego, że wiele osób umie mówić, niektórzy po prostu nie wiedzą jak. Mowa może nużyć, zawstydzać, a nawet ranić. Zbyt głośne wypowiadanie się może zostać źle przyjęte przez otoczenie, natomiast zbyt ciche, stwarzać mnóstwo problemów i nieporozumień. Komunikacja to jednak nie tylko mowa werbalna, ale także gestykulacja oraz treść pisana.

Spis treści

Czego nie robić podczas rozmowy?

Niezależnie od tego, czy przeprowadzamy rozmowę towarzyską i oficjalną twarzą w twarz, przez telefon czy komunikator – istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać.

Podczas rozmowy:

  1. Nie można przerywać drugiej osobie.
  2. Nie można mówić cały czas o sobie albo o innych osobach.
  3. Nie można obrażać rozmówcy ani osób, o których się mówi.
  4. Nie można przeklinać.
  5. Nie można mówić na tyle głośno, by osoby obok, nieuczestniczące w rozmowie, wyraźnie słyszały wypowiadane przez nas słowa. Dotyczy to również śmiechu – głośny śmiech w miejscu publicznym lub towarzystwie, które nie jest uznane za najbliższych przyjaciół, jest niestosowne.
  6. Nie można ziewać.
  7. W rozmowach oficjalnych nie można używać słów nienależących do słownika literackiego (np. „fajnie”).

Korespondencja

Przy każdej korespondencji – czy to w formie listu tradycyjnego lub elektronicznego, SMS-a czy wypowiedzi na komunikatorach w sieci, zawsze trzeba stosować się do zasad poprawnej polszczyzny, z zachowaniem właściwej interpunkcji. Zwracając się do kogoś bezpośrednio, zwrotami: „ty”, „ciebie”, „twój”, „pana”, „pańskiego” itp. należy pisać je dużą literą.

Wulgaryzmy

Przeklinanie w obecności drugiej osoby, szczególnie kobiet lub dzieci, jest poważnym naruszeniem granic dobrego wychowania oraz kultury osobistej.

Emotikony

W oficjalnej korespondencji mailowej nie ma miejsca dla znaków wyrażających emocje: radość, miłość, smutek itd. W społeczności w sieci, w popularnych portalach social media emotikony są dozwolone i właściwe.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: