Savoir-vivre cz.2 – w pracy

Do codziennej pracy można przywyknąć, czuć się w biurze nawet tak, jak w domu, a także znaleźć przyjaciół, z którymi chętnie spędza się czas. Jak jednak zachowywać się, mówić, a nawet ubierać, by nie popełnić faux-pas w pracy? I choć niektórzy uważają, że znają wszystkie zasady dobrego zachowania, to nie każdy zwraca na nie uwagę oraz ich przestrzega. Jak powiedział Cyceron: „człowieka tworzą maniery i charakter”, dlatego miarą tego, jak będziemy postrzegani, jest nasze zachowanie – szczególnie w pracy i relacjach biznesowych.

Schludny i świeży ubiór

Główną zasadą savoir-vivre’u w pracy jest odpowiedni ubiór. W niektórych przedsiębiorstwach określony jest firmowy dress-code. Gdy jednak takie zasady nie są określone, obowiązują inne, uniwersalne reguły, obowiązujące niemalże w każdym miejscu. Ważne jest to, by strój był schludny, czysty, świeży oraz wyprasowany.

Punktualność zawsze w cenie

To jedna z najbardziej uniwersalnych zasad na każdym etapie życia. W pracy niespóźnianie się jest szczególne ważne, ponieważ stawiając się punktualnie w biurze lub na spotkaniu, szanujesz nie tylko swój czas, ale również czas innych. Czasem nawet kilka minut spóźnienia może przynieść wiele negatywnych konsekwencji. Punktualność można powiązać także z terminowością – zobowiązując się wykonać zlecenie lub dostarczyć produkt do wybranego terminu, należy się z tego wywiązać. Wówczas zarówno klienci, jak i partnerzy biznesowi będą wiedzieć, że są traktowani poważnie i z należytym szacunkiem.

Hierarchia a płeć

Zwracanie się do każdego współpracownika z szacunkiem, niezależnie od hierarchii, to podstawa. W niektórych przedsiębiorstwach, po wejściu do pokoju przełożonego, powinno się wstać. Przy luźniejszych relacjach szef może zaproponować przejście „na ty” – jednak w każdej sytuacji, jako pracownik, powinno poczekać się na wyjście z inicjatywą osoby z wyższą rangą, a gdy jesteśmy na wyższych stanowiskach – samemu zaproponować taką formę zwrotów podwładnym. Niezależnie od hierarchii, jak przystało na znany od zawsze obyczaj – kobiety powinny być przepuszczane przez mężczyzn w drzwiach. Całowanie koleżanki z pracy w dłoń warto jednak zostawić na inne okazje – w biurze lub na spotkaniach biznesowych wystarczy uścisk dłoni. Kobieta wówczas powinna pierwsza wyciągnąć rękę.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: