Jakie są przyczyny i objawy uzależnienia od Internetu?

Czy można określić przyczyny, dla których ludzie uzależniają się od Internetu? Jak objawia się taki nałóg? Odpowiedź na te pytania jest prosta tylko z pozoru, ponieważ problem jest bardzo złożony, a u jego podłoża leży choroba cywilizacyjna, która dolega całej ludzkości.

Internet jest najprawdopodobniej jednym z nielicznych tak powszechnych czynników wywołujących uzależnienie. Wirtualna rzeczywistość pomaga się odprężyć, ułatwia nawiązywanie kontaktów, a granie w sieci jest przyjemne i relaksujące. Właśnie dlatego z początku tak trudno zauważyć, że dana osoba wpada w nałóg. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. U młodzieży można mówić o wykluczeniu ze środowiska rówieśników, problemach w domu, a także chęcią indywidualizacji w procesie adolescencji. Niedostateczne poświęcanie czasu dziecku skutkuje między innymi uzależnieniem – nie tylko od Internetu, ale także od innych środków. U dorosłych uzależnienie może mieć podłoże nerwowe lub depresyjne. Często osoby, które cierpią z przyczyn zewnętrznych, charakteryzuje eskapizm. Internet jest ogromną przestrzenią, w której łatwo można stracić tożsamość, stać się anonimowym bywalcem.

Jak objawia się uzależnienie?

Głównym objawem uzależnienia – jakiegokolwiek – jest poświęcanie czasu wyłącznie dla danej czynności. Alkoholik będzie planował oraz pił alkohol, natomiast osoba uzależniona od cyberprzestrzeni zacznie poszukiwać kontaktu z siecią za wszelką cenę. Jeśli uzależniony przynosi do pracy smartfona i spędza przy nim większość czasu czy uczeń zaniedbuje naukę na lekcji, wpatrując się w szybkę telefonu, znaczy to, że sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli. W domu natomiast taka osoba będzie unikać obowiązków, na prośby odpowiadać „zaraz”, „za chwilę”, po czym zapominać, że w ogóle ją do czegoś zobligowano. Odcięta od źródła nałogu będzie poddenerwowana, rozdrażniona. W przypadku brutalnego odłączenia Internetu mogą wystąpić epizody agresji. Wszystkie takie objawy oznaczają głębokie uzależnienie i wymagają leczenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: