Rozpoznać toksyczny związek. Pierwszy krok do samodzielności

Życie w związku jest dla wielu osób bardzo ważnym doświadczeniem, którego nie potrafią sobie odmówić. Jeśli czujemy się w parze dobrze, powinniśmy związek pielęgnować i dążyć do jego rozwoju. Trzeba jednak mieć świadomość, że niekiedy związki mogą być toksyczne i zamiast dawać nam szczęście, niszczą nas. Jak je jednak rozpoznać?

Spis treści

Kłamstwo

To pierwsza oznaka tego, że w związku dzieje się coś złego. Jeśli partner lub partnerka kłamie, oszukuje, a później tłumaczy się albo mówi, że nie jest tak, jak widzimy daną sytuację, to pierwszy znak, że dzieje się coś złego.

Zazdrość

Zwyczajna zazdrość w niewielkiej ilości jest rzeczą dla związku dobrą, bo oznacza, że się kochamy. Jednak jeśli nasz partner wciąż jest zazdrosny, wydzwania, kiedy jesteśmy w pracy oraz dąży do tego, żebyśmy porzucili naszych wszystkich przyjaciół oraz rodzinę. Żaden związek nie powinien ograniczać się jedynie do dwóch osób.

Wypytywanie

Rozmowy w związku są bardzo ważne, ale nie mogą oznaczać wypytywania jednej strony na temat tego, co robił partner, kiedy, z kim i dlaczego. Jeśli twój partner po każdym twoim powrocie z pracy zadaje ci setki pytań jak podczas przesłuchiwania – coś jest nie tak.

Negatywne emocje

Związek powinien dodawać nam energii oraz sprawiać, że czujemy się dobrze. Jeśli jednak przez zazdrość, wypytywanie czy kłamstwa wywołują w nas płacz, smutek, bezsenność, coś w naszym związku nie jest tak, jak być powinno.

Co więc zrobić, gdy dostrzegamy w naszym związku tego rodzaju symptomy? Być może to nie jest relacja, której potrzebujemy w naszej życiu. Zwróćmy się więc do osób, którym ufamy, by porozmawiać z nimi o tym.

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 1 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->