Rola odpowiedniej diety w leczeniu cukrzycy typu 2

Cukrzyca typu 2 to bardzo poważna choroba metaboliczna. Jej objawów nie wolno ignorować, gdyż może to skutkować ciężkimi powikłaniami. Aby temu zapobiec, należy wdrożyć odpowiednią dietę. Przeczytaj, czemu to jest takie ważne!

Złe nawyki żywieniowe, stres, brak aktywności fizycznej i otyłość to jedne z przyczyn cukrzycy. Najczęściej występujący typ tej choroby – typ 2 – jest bardzo podstępny, gdyż przez dłuższy czas rozwija się bezobjawowo. Dopiero w dalszym etapie pojawiają się takie symptomy jak wzmożone pragnienie, zmęczenie, częstomocz czy utrata wagi – pomimo spożywania wciąż podobnych ilości jedzenia. Ryzyko zapadnięcia na cukrzycę typu 2 wzrasta wraz z upływem lat. W początkowym etapie ogromne znaczenie ma wprowadzenie właściwej diety. Dlaczego?

Profilaktyka na dalsze lata

Przede wszystkim chodzi tutaj o to, aby móc powrócić do prawidłowej masy ciała. Ponadto właściwe odżywianie się ma ogromny wpływ na to, jak kształtuje się stężenie glukozy w naszej krwi. To, w jakim zakresie powinno się ono znajdować, ustala lekarz. Leczenie cukrzycy bazuje na wyrobieniu sobie zdrowych nawyków żywieniowych. Nie bez znaczenia pozostaje tu profilaktyka chorób, takich jak miażdżyca – właściwa dieta pozwala bowiem na uzyskanie prawidłowego stężenia cholesterolu. Dieta pomaga ponadto zapobiec innym, groźnym powikłaniom, takim jak niewydolność nerek, problemy ze wzrokiem czy tzw. stopa cukrzycowa.

Prawidłowa dieta, czyli jaka?

Podstawa to ograniczenie ilości przyjmowanych kalorii i wyeliminowanie z diety niektórych składników, takich jak cukier, sól i spore ilości niezdrowych tłuszczów. Ważne jest też regularne spożywanie przynajmniej pięciu posiłków dziennie. Bezwzględnie należy ograniczyć, a często nawet wyeliminować alkohol. Szczegóły diety trzeba ustalić ze specjalistą – powinna ona być bowiem dostosowana do wielu czynników, m.in. aktywności fizycznej, wieku i stopnia zaawansowania choroby. Pod uwagę muszą być wzięte również ewentualne inne schorzenia. Objawów, wskazujących na cukrzycę typu 2 nie wolno bagatelizować – nieleczona może bowiem prowadzić do poważnych powikłań. Szybkie wdrożenie odpowiedniej diety jest niezbędne, gdyż może skutecznie zapobiec ich rozwojowi i pomóc w leczeniu cukrzycy.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: