Przyczyny, objawy i skutki odwodnienia

Ze względu na bardzo ciepłe lato, odwodnienie było jednym z najczęstszych tematów podejmowanych przez nawołujące do picia wody media. Mimo że wielu osobom kojarzy się z wysokimi temperaturami, przyczyny utraty wody przez organizm bywają różne. Jakie są jego skutki i jak mu zapobiegać? 

Spis treści

Czym jest odwodnienie?

To niedobór wody w komórkach i tkankach organizmu, któremu towarzyszy utrata elektrolitów, co może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Przyczyny odwodnienia 

Do głównych przyczyn utraty wody zalicza się: biegunkę, wymioty, gorączkę oraz nadmierne pocenie się w trakcie wysiłku fizycznego lub upałów. Mając do czynienia z którąkolwiek z wymienionych sytuacji, nie powinniśmy zwlekać z nawodnieniem organizmu, które jest kluczowe, jeżeli chcemy uniknąć niepożądanych skutków.

Najczęstsze objawy

Jednymi z najszybciej ujawniających się objawów domagania się przez organizm płynów jest uczucie suchości w ustach i wzmożone pragnienie, którym towarzyszą wzdęcia i problemy z oddawaniem moczu. Zaniedbanie pierwszych wysyłanych przez nasz organizm sygnałów może doprowadzić do gorączki, zmniejszenia potliwości, a ostatecznie utraty przytomności.

Komu najbardziej grozi odwodnienie? 

Utrata nadmiaru wody stanowi zagrożenie w szczególności dla dzieci i osób starszych. Narażone na odwodnienie są także osoby z nadwagą lub przyjmujące środki moczopędne, przez co tracą wodę szybciej niż przeciętna jednostka. Należąc do którejś z wymienionych grup, powinieneś przykładać dużą wagę to spożywania odpowiedniej ilości płynów.

Odwodnienie stanowi poważne zagrożenie dla organizmu, dlatego zauważając u siebie początkowe jego objawy, natychmiast sięgnij po wodę lub gorzką herbatę, które uzupełnią niedobór płynów w twoim ciele. Aby zapobiec nadmiernej ich utracie, pamiętaj, by dziennie pić średnio 2 litry wody.

/ar

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->