Cukier jak heroina, czyli słodkie uzależnienie

Czy słodkie przekąski to coś, po co najchętniej sięgasz w przerwach od pracy? Zdarza się, że próbujesz zagryzać smutki czekoladą lub ciastkami? To może być uzależnienie od cukru! Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Od dobrych kilku lat słyszy się o zjawisku, zwanym „uzależnieniem od cukru”. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że problem ten może dotyczyć właśnie ich. Tymczasem objawów nie należy bagatelizować, gdyż nadmiar cukru w diecie może powodować poważne problemy zdrowotne.

 

Spis treści

Czy jestem uzależniony?

Sięganie po słodką przekąskę to dla niektórych sposób na szybkie zaspokojenie głodu oraz poprawę nastroju. Jednak spożycie źródła cukru wywołuje nagły skok poziomu glukozy we krwi, po czym, na skutek działania insuliny, następuje gwałtowny jej spadek. To generuje ochotę na kolejną dawkę cukru. Dodatkowo aktywowany jest układ nagrody w mózgu. Jeśli trudno powstrzymać się od spożycia czegoś słodkiego, a dzień bez słodyczy właściwie się nie zdarza, może to być oznaką uzależnienia. Co zrobić w takiej sytuacji?

Zacznij od małych kroków

Całkowite odstawienie cukru jest problematyczne. Organizm będzie domagał się czegoś słodkiego, co może skutkować rozdrażnieniem. Dlatego lepiej robić to stopniowo, zaczynając na przykład od zastąpienia batoników owocami i wykluczenia z diety gazowanych napojów. Można również zrezygnować ze słodzenia herbaty lub kawy. Po pewnym czasie ochota na bardzo słodkie rzeczy zmaleje. Warto również uważnie analizować etykiety kupowanych produktów spożywczych. Nawet produkty, które na pierwszy rzut oka wydają się zdrowe – np. jogurty czy soki, mają w składzie spore ilości cukru, niekiedy ukrytego pod innymi nazwami.

Skutki nadmiaru cukru

Każdy wie, że od słodyczy psują się zęby. Ponadto cukier sprzyja odkładaniu się tłuszczu trzewnego, który z kolei może zaburzać samopoczucie i uwalniać do krwiobiegu szkodliwe substancje. Uzależnienie powoduje, że pojawia się potrzeba spożywania coraz większych ilości słodkich przekąsek. Bez jej zaspokojenia człowiek jest zmęczony, zniechęcony i brakuje mu energii. Spore ilości cukru odbijają się również na niekorzystnym wyglądzie cery. Może więc warto go odstawić albo przynajmniej ograniczyć jego spożywanie?

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->