Przestań oceniać ludzi

Od najmłodszych lat społeczeństwo uczone jest interpretowania oraz oceniania. Jednak w kwestii postrzegania innych osób mówi się ciągle o zakazie oceniania. Dlaczego tak jest? Czemu nie powinno oceniać się innych ludzi?

Trudne początki

Niestety człowiek jest skonstruowany tak, że już od pierwszego momentu spotkania ocenia drugą osobę. Już sam wygląd, zapach i inne cechy, które można poznać bez bliższego kontaktu, pozwalają wyrobić sobie zdanie. Nie ważne, jak bardzo będziesz starał się nie oceniać i tak w końcu zakończysz spotkanie z wyrobioną już opinią o kimś.

Dlaczego tak jest?

To obecność od najmłodszych lat w konkretnym, ukierunkowanym modelu społeczeństwa sprawia, że od razu kierujemy się schematami i kalkami. Stereotypy pomagają nam kategoryzować ludzi, a tym samym oceniać już po pierwszych kilku chwilach kontaktu. Ocenie poddawana jest dana sytuacja i następuje to momentalnie. Dopiero po głębszym zastanowieniu można dotrzeć do innych, bardziej racjonalnych wniosków.

Społeczeństwo ocenia

Ocenianie po tzw. okładce, jest bardzo modne z powodu mediów, które promują tego typu narrację. W końcu notorycznie na stronach internetowych pojawiają się artykuły i plotki oceniające zachowania polityków, kreacje gwiazd czy samochody osób publicznych. Oczywiście nikogo nie interesuje ciężka praca, która pozwoliła im na skorzystanie z licznych przywilejów. Media przedstawią takie osobistości jako oszustów i ułatwią ocenę zwykłemu człowiekowi. To napędza rozprzestrzenianie się stereotypowych opinii. Właśnie dlatego warto postawić na indywidualne myślenie i nie wyciągać pochopnych wniosków bez poznania całej historii.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 2.3 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->