Plastyka nosa – czy to odpowiedni wybór dla Ciebie?

Nos to część twarzy, która jak żadna inna może całkowicie zmienić nasz wygląd. Dlatego tak wielu z nas zastanawia się, czy warto poprawić nieco jego kształt. A może nawet całkowicie go zmienić? Dowiedz się więcej na temat sposobów modelowania nosa i sprawdź, jaki rezultat możesz osiągnąć! O opinie i opisy zabiegów poprosiliśmy ekspertów z kliniki Novoderm w Łodzi.

Spis treści

Jakie są metody plastyki nosa?

Najszerzej znaną metodą plastyki nosa z pewnością jest klasyczna rhinoplastyka, czyli chirurgiczna zmiana jego kształtu. Pozwala ona na niemal dowolną zmianę kształtu nosa, w tym jego szerokości, długości, profilu, kształtu czubka oraz nozdrzy. Możliwe jest również zniwelowanie nawet dużej asymetrii. Procedurę tego typu stosuje się również w celach medycznych, np. w przypadku krzywej przegrody przyczyniającej się do częstego nawracania infekcji – zauważa specjalista kliniki Novoderm w Łodzi. Drugim rodzajem zabiegów zmieniających kształt nosa są te z wykorzystaniem wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego. Substancja w formie żelu podawana jest za pomocą cienkiej kaniuli, a następnie dokładnie formowana przez specjalistę. Jeśli pacjentowi zależy jedynie na niewielkiej korekcie, szczególnie na podniesieniu czubka nosa, możliwe jest także zastosowanie nici liftingujących.

Przebieg i efekty rhinoplastyki

Klasyczna rhinoplastyka to z pewnością najbardziej inwazyjny zabieg spośród wszystkich procedur zmiany kształtu nosa. Wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, zależnie od wskazań lekarskich. Przed jej wykonaniem konieczne jest przejście przez szereg specjalistycznych badań, takich jak: morfologia krwi, PT, wymaz z nosa, EKG czy RTG, a także odbycie szczegółowego wywiadu ze specjalistą, między innymi w zakresie oczekiwań, możliwości oraz ewentualnych przeciwwskazań. Zazwyczaj zabieg trwa od 1 do 4 godzin, na co wpływ ma przede wszystkim rozległość oraz stopień skomplikowania procedury. Najczęściej chirurg nacina wnętrze nosa, rzadziej jego słupek. Po skorygowaniu kształtu nosa pacjentowi zostaje założony specjalny opatrunek, zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jest to konieczne dla usztywnienia naruszonych podczas zabiegu kości i chrząstek, a także dla zatamowania ewentualnego krwotoku. Usztywniające szyny najczęściej pozostają na ok. 1,5 tygodnia. Po operacji obrzęk utrzymuje się przez ok. 3-4 tygodnie. Należy też spodziewać się powstania zasinienia i krwiaków – dla ich zminimalizowania zaleca się chłodne okłady. Przez pierwszą dobę należy pozostać w łóżku z wysoko uniesioną głową. W przeciągu 3 miesięcy nie należy narażać się na urazy oraz niskie i wysokie temperatury. Uważać powinny również osoby noszące okulary, ponieważ przez ok. 3 tygodnie jest to niewskazane. Lekarz może przekazać również inne wskazania, np. unikanie sauny. Finalny efekt zazwyczaj widoczny jest po ok. 1-1,5 roku ze względu na procesy gojenia.

Plastyka nosa kwasem hialuronowym

Plastyka nosa kwasem hialuronowym jest rozwiązaniem znacznie mniej inwazyjnym niż interwencja chirurgiczna, wymaga bowiem jedynie niewielkiego nakłucia tkanki. Przed jego wykonaniem nie jest niezbędne wykonanie właściwie żadnych badań. Istotna jest jedynie konsultacja ze specjalistą i wykluczenie przeciwwskazań. Lekarz może też przekazać szczególne zalecenia dla konkretnego pacjenta, jak np. odstawienie preparatów zmniejszających krzepliwość krwi – wyjaśnia ekspert łódzkiej kliniki Novoderm. W dniu zabiegu skóra jest dokładnie oczyszczana i dezynfekowana. Następnie podawane jest znieczulenie miejscowe. Potem specjalista nakłuwa skórę i podaje kwas hialuronowy poprzez specjalną kaniulę. Trwa to maksymalnie 30 minut. Po podaniu żelu lekarz dokładnie układa preparat pod skórą, aby uzyskać optymalny efekt. Efekty zabiegu widoczne są właściwie natychmiast po zabiegu i pozostają z pacjentem zwykle ok. 1,5 roku. Po tym czasie procedurę można powtórzyć. Po zabiegu nie jest wymagane zachowanie okresu rekonwalescencji, pacjent może natychmiast wrócić do swoich codziennych spraw. Zabronione może być jedynie masowanie miejsca pozabiegowego, a także zrezygnowanie na pewien czas z sauny, basenu, opalania (naturalnego i w solarium) oraz przebywania w skrajnych temperaturach.

Korekta nosa nićmi liftingującymi

Korekta nosa za pomocą nici liftingujących to metoda dość mało znana. Nie pozwala ona na wypełnienie czy zmianę rozmiaru tej części twarzy, jednak wykonane nią niewielkie poprawki mogą w niesamowity sposób zmienić nasz wygląd. Nici umieszczane są w skórze poprzez niewielkie nakłucia, co pozwala im osiąść głęboko w skórze. Mogą one mechanicznie podciągnąć czubek nosa, co ma szczególny wpływ na wygląd profilu. Technika ta pozwala także na zniwelowania garbka na nosie, zwiększenie objętości grzbietu czy wymodelowanie skrzydełek. Sama procedura trwa ok. 20 minut. Po jej wykonaniu konieczne jest jedynie noszenie niewielkiego opatrunku przez ok. 3 doby i stosowanie antybiotyków przez ok. 5 dni. Ważne jest również, aby nie korzystać z sauny i zrezygnować z intensywnych treningów na czas wskazany przez lekarza. Jeśli będzie trzymać się tych zaleceń, efektami zabiegu możesz cieszyć się od 1,5 do 4,5 roku, zależnie od typu zastosowanych nici.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->