Jakie są rodzaje implantów stomatologicznych?

Każdy chciałby jak najdłużej cieszyć się swoimi własnymi zębami. Całym kompletem w jamie ustnej. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Na szczęście, do wykorzystania są implanty stomatologiczne. Gdańsk, jak wiele innych miast, jest miejscem, gdzie takie implanty można założyć w zdecydowanej większości gabinetów. Zanim jednak ktoś się na nie zdecyduje, powinien wiedzieć, z czym tak naprawdę ma do czynienia.

Sztuczne zęby

Dlaczego implanty stomatologiczne cieszą się tak dużą popularnością? Wynika to poniekąd z faktu, że są one najbliższe temu, aby zachować się jak naturalne zęby. Dzięki swojej konstrukcji, nie mają one wpływu na sąsiednie zęby – nawet, jeżeli w ich pobliżu znajduje się naturalne uzębienie. Poniekąd wynika to z tego faktu, że każdy implant tak naprawdę stanowi odrębną jednostkę, która na dodatek zostaje umieszczona w żuchwie zęba. Aby uzyskać lepszy obraz tego, z czym ma się do czynienia, warto porównać wszystko do protezy zębowej. O ile ją można na bieżąco wyjmować i wkładać do jamy ustnej, o tyle z implantami nie da się tego zrobić. Tym bardziej, że implant zostaje wkręcony na śrubie do kości.

Rodzaje implantów stomatologicznych

Dostępne implanty stomatologiczne w Gdańsku, można podzielić na różne grupy. Można je podzielić ze względu na materiał wykonania (najpopularniejsze implanty tytanowe, za nimi są implanty cyrkonowe, implanty akrylowe i implanty porcelanowe). Całość można podzielić również uwzględniając takie aspekty, jak założony czas użytkowania (implanty czasowe i stałe), kształt (kształt spiral, cylindrów lub śrub; ich wybór uzależniony jest od ubytków, które trzeba uzupełnić) i rozmiar implantów. Ważny jest również podział ze względu na koszty, które one ciągną ze sobą, czy też umiejscowienie (śródkostny, znajdujący się w kości; podokostny, spoczywający na szczęce pod tkanką dziąseł). Protetycy często mówią, że stosuje się podział także na szwajcarskie, niemieckie, amerykańskie, izraelskie i koreańskie. Wybór odpowiednich implantów można uzależnić od protetyka, który będzie w stanie wskazać, co tak naprawdę będzie najlepszym wyborem.

Implanty jedno i dwufazowe

Do wyboru są również implanty jednofazowe. Są to te, które na ogół zakładane są podczas jednej wizyty. Z gabinetu stomatologicznego można wyjść z pełnym uzębieniem. Nie zawsze jednak istnieje możliwość wykonania takich implantów. Dlatego też do wyboru są modele dwufazowe. Trzeba jednak mieć świadomość, że ich założenie zajmuje nieco czasu, najczęściej kilka miesięcy. Na początku bowiem zakładany jest sam implant, który potrzebuje czasu na to, aby zrosnąć się z tkanką śródkostną. Dopiero potem mogą być wykonywane dalsze działania. O nich to na pewno opowie każdy lekarz, który zajmuje się wykonywaniem tego typu działań. Czy założenie implantów boli? Nie. Można jak najbardziej poprosić o znieczulenie. Warto jednak pomyśleć o uzupełnieniu ubytków w swojej jamie ustnej. Tak, aby być pewnym tego, że ponownie będzie można uśmiechać się od ucha, ciesząc się wszystkimi zębami na swoim miejscu.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->