Nie możesz zmobilizować się do ćwiczeń? Sprawdź, jak w prosty sposób zwiększyć aktywność fizyczną w ciągu dnia. Wykorzystaj nasze wskazówki, a ruch stanie się dla Ciebie naturalnym nawykiem. Zadbaj o swoje ciało i zdrowie psychiczne. Dowiedz się, jak dobrze zacząć poranek i poznaj najlepsze sposoby na rozruszanie mięśni i stawów.

Spis treści

1. Chodzenie po schodach

Zacznij chodzić po schodach. Dzięki temu wyrzeźbisz mięśnie nóg i pośladków, a wydolność Twojego organizmu znacznie się poprawi. Po niedługim czasie zauważysz, że wolniej się męczysz i jesteś w stanie pokonywać kolejne piętra budynku bez zadyszki. Na pewno poprawi Ci to nastrój i będzie powodem do dumy. Zdrowie psychiczne a aktywność fizyczna, te dwie rzeczy mają ze sobą wiele wspólnego! Chodzenie po schodach pozwoli Ci spalić nawet do 900 kalorii w ciągu godziny.

2. Pieszo zamiast samochodem

Często okazuje się, że spacer do sklepu zajmuje mniej czasu niż dojechanie do niego samochodem. Nie musisz szukać miejsca parkingowego, możesz wybrać drogę na skróty. Codzienne chodzenie to niedoceniana aktywność fizyczna, która wpływa na cały organizm. Poprawia tętno i stanowi element profilaktyki chorób układu krwionośnego. Spacery sprzyjają obniżeniu poziomu cholesterolu. Rzadsze korzystanie z auta będzie korzystne dla Twojego zdrowia, portfela i środowiska. 

3. Zmywanie naczyń i ścieranie kurzy

Codzienne obowiązki domowe są źródłem aktywności fizycznej. Zanim znów zaczniesz narzekać, że nie chce Ci się sprzątać, pomyśl o efektach wykonywanych czynności. Samo zmywanie naczyń to sposób na spalenie około 120 kalorii. Czysty dom, smuklejsza sylwetka i sprawniejsze ciało — z takiego punktu widzenia sprzątanie staje się znacznie przyjemniejsze. Ścieraj kurze, myj okna i podłogi, ściel łóżko i rozwieszaj pranie. Każde z tych zajęć angażuje inne grupy mięśni i poprawia kondycję organizmu.

4. Gotowanie

Kolejną czynnością, która korzystnie wpłynie na Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne, jest gotowanie. Krzątanie się po kuchni obejmuje chodzenie, sięganie do szafek, podnoszenie przedmiotów, schylanie się. To codzienny ruch, który jest bardzo potrzebny Twoim kościom, mięśniom i stawom. Samodzielnie przyrządzane posiłki są też bardziej wartościowe, szczególnie jeżeli składają się z warzyw i owoców.

5. Poranna rozgrzewka

Rozbudzenie się jest dla Ciebie trudne i zajmuje dużo czasu? Jeśli chcesz szybciej nabrać energii do życia, postaw na gimnastykę po przebudzeniu. To naprawdę działa! Wystarczy 10 minut, by pobudzić układ oddechowy i krążenie. Ponadto w Twoim organizmie wzrośnie poziom endorfin, dzięki czemu poprawi Ci się nastrój. Każdego ranka rób przysiady i pajacyki.

6. Wieczorny spacer

Dobrym nawykiem są wieczorne spacery. Pomogą Ci poprawić jakość snu i korzystnie wpłyną na Twoje zdrowie psychiczne. Dotleniają mózg, działają relaksująco i, jak każda regularnie podejmowana aktywność fizyczna, poprawiają wydolność organizmu. Spacerowanie pobudza perystaltykę jelit, przez co ogranicza dolegliwości układu trawiennego. Warto wybrać się na przechadzkę po kolacji. Chodzenie w spokojnym tempie obniża tętno i sprzyja wyciszeniu przed snem.

7. Taniec

Kolejną metodą na zwiększenie aktywności fizycznej w swoim życiu jest taniec. Nie chodzi o profesjonalny kurs pod okiem instruktora. Jeśli chcesz, możesz zapisać się na takie zajęcia. Wystarczy jednak spontanicznie poruszać się w rytmie muzyki. Angażujesz do tego całe ciało, poprawiasz koordynację ruchową, a poza tym świetnie się bawisz. Włącz ulubione piosenki i daj się ponieść emocjom.

8. Gry w technologii VR

Do codziennej rozrywki możesz też wprowadzić gry VR. Wybierz te, przy których trzeba się ruszać. To coraz popularniejszy sposób spędzania czasu wolnego. Wiele rozgrywek polega na uprawianiu sportów i naśladowaniu ruchów wykonywanych przez postać widoczną na ekranie. Granie zachęci Cię do aktywności i sprawi, że z utęsknieniem będziesz czekać do pory następnej sesji.

9. Zabawa z psem

Uwielbiasz zwierzęta? Zabawy z nimi to spora dawka ruchu. Twój pies na pewno ucieszy się z częstszego rzucania piłeczek i przeciągania szarpaków. Dzięki tym aktywnościom zbudujesz lepszą relację z pupilem, a przy okazji zadbasz o swoje ciało i zdrowie psychiczne. Tak naprawdę każdy zwierzak domowy odgrywa rolę trenera personalnego. Bawisz się z nim, sprzątasz po nim, pielęgnujesz go. Te czynności zmuszają do aktywności fizycznej.

10. Instruktaże treningowe

Jeśli zależy Ci na profesjonalnych ćwiczeniach, które wzmocnią określone partie ciała, posłuż się instruktażami treningowymi. Nie musisz wybierać się na siłownię ani zatrudniać trenera. Wystarczy skorzystać z dostępnych w sieci filmików. Obejrzysz na nich, jak krok po kroku przeprowadzić trening. Wybierając taki materiał, upewnij się jednak, że osoba prowadząca kanał ma doświadczenie i przedstawia rzetelną wiedzę.

Zadbaj o zdrowie fizyczne i psychiczne

Zainspiruj się wyżej opisanymi sposobami i postaw na najlepsze opcje codziennego ruchu. Sprzątanie, wyjście do sklepu, zejście po schodach… Te niepozorne czynności to też aktywność fizyczna, która wzmacnia ciało i pozwala zadbać o zdrowie psychiczne. Zmobilizuj się do działania i wprowadź pozytywne nawyki do swojego życia.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->