Picie wody – dlaczego to takie ważne?

Zastanawiasz się, czemu wokół tyle się trąbi o piciu dużych ilości wody? Nie wiesz, od czego zależy ilość płynów, jaką należy dostarczać organizmowi każdego dnia? Przeczytaj ten artykuł, a przekonasz się, jak dobroczynny wpływ na nasze funkcjonowanie ma woda!

Już od dawna słyszy się, że każdego dnia trzeba pić odpowiednią ilość wody. Podawane są tu wartości w okolicach 1,5-2,5 l. Tak naprawdę ilość ta zależy od wielu czynników. Pytanie brzmi: co daje picie wody i ile faktycznie jej przyjmować?

 

Funkcjonowanie organizmu a płyny

Ciało człowieka zbudowane jest w około 70% z wody. Bez tej substancji trudno wyobrazić sobie życie. Wodę musimy również przyjmować z zewnątrz. O tym, jak ważna jest jej właściwa ilość, przekonał się każdy, kto z jakiegoś powodu się odwodnił. Zawroty i ból głowy, senność, problemy z koncentracją, uczucie silnego pragnienia – to tylko niektóre z objawów sygnalizujących, że trzeba szybko uzupełnić płyny. Na szczęście do takiej sytuacji rzadko udaje się doprowadzić. Nie oznacza to, że nie trzeba regularnie popijać wody – jej rola nie ogranicza się wyłącznie do zapobiegania odwodnieniu. Woda, wspomagając pracę nerek, pomaga usunąć z organizmu nagromadzone toksyny. Ponadto ułatwia odchudzanie, gdyż wypełniony płynem żołądek nie „domaga się” kolejnych porcji. Płyny mają znaczenie dla termoregulacji organizmu, dlatego picie sporej ilości wody jest ważne w przypadku infekcji, której towarzyszy gorączka. Woda wpływa także na ogólne samopoczucie – znużenie może być sygnałem, aby sięgnąć po szklankę!

Ile tak naprawdę pić?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Warto jednak pamiętać, że woda to nie tylko płyn, przyjmowany ze szklanki czy z butelki. Jej spore ilości znajdują się w pożywieniu, a zwłaszcza w owocach i warzywach. Jedząc zupę czy pijąc sok, również uzupełniamy płyny. To wszytko wlicza się to codziennego bilansu. Na to, ile wody dziennie należy pić, wpływa również aktywność fizyczna – sportowcy muszą przyjmować więcej płynów. Również temperatura otoczenia ma znaczenie – latem częściej chce się pić. W przypadku dolegliwości, mogących powodować odwodnienie (np. biegunka), ilość przyjmowanych płynów musi być większa. Warto brać pod uwagę te czynniki i obserwować siebie, by poznać swe potrzeby.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: