Do zwiedzania, zwłaszcza latem, kiedy z nieba leje się żar, warto się odpowiednio przygotować. Poniżej znajdziecie niezbędnik turysty, który pomoże Wam przetrwać nawet najtrudniejsze turystyczne wyprawy.
Niektóre z punktów mogą wydać się oczywiste, ale praktyka pokazuje, że wiele osób o nich zapomina lub zwyczajnie lekceważy, co często odbija się na ich komforcie, a w najgorszym przypadku zdrowiu. Byłoby szkoda, gdyby piękne wakacje zamieniły się w leżenie w hotelu z gorączką lub skończyły udarem, poparzeniami albo krwawiącymi od odcisków stopami. Jeśli zastosujecie się do 20 prostych zasad, raczej nic nie będzie w stanie zakłócić wyczekiwanego wakacyjnego relaksu.
- Zanim rozpoczniesz zwiedzanie, przygotuj sobie plan wycieczki. Program nie musi być szczegółowy. Znajdź najważniejsze miejsca, które chciałbyś zobaczyć, odszukaj je na mapie, ustal kolejność zwiedzania, ogólnie: co, gdzie, kiedy. W ten sposób nie stracisz czasu na zastanawianie się, szukanie ani niepotrzebne błądzenie, którego skutkiem będzie konieczność rezygnacji z niektórych punktów wycieczki.
- Mierz siły na zamiary, wybierz najważniejsze atrakcje, jeśli czegoś nie zobaczysz, będzie to dobry powód, żeby do danego miejsca jeszcze kiedyś wrócić.
- Przed wyjściem sprawdź ceny biletów do muzeów i zabytków, które chcesz odwiedzić. Często bilet online jest dużo tańszy, co więcej może pozwolić uniknąć stania w długich kolejkach. Przeważnie ceny biletów łączonych, umożliwiających zwiedzenie kilku zabytków lub muzeów są niższe, niż pojedynczych wejściówek. Jeśli zwiedzasz jakieś miejsce z rodziną lub przyjaciółmi, zwrócić uwagę na tańsze bilety grupowe.
- Zabierz ze sobą podręczny przewodnik. Dzięki temu będziesz wiedział gdzie jesteś, co zwiedzasz i jaka jest tego historia. Niezłym pomysłem jest również papierowa mapa – nie rozładuje się i jest zawsze pod ręką.
- Ubierz się lekko i wygodnie, ale pamiętaj, aby Twój strój był adekwatny do zwiedzania – zakryte ramiona i dół do kolan, umożliwią Ci wejście i zwiedzanie kościołów.
- Przed wyjściem „na miasto” posmaruj się kremem przeciwsłonecznym o wysokim filtrze, SPF 30 ani nawet 50 nie będzie przesadą.
- Weź ze sobą wodę, dużo wody!
- Weź również nakrycie głowy – czapkę, kapelusz, chustkę, cokolwiek. Nie będziesz wyglądał w tym źle, nie dostaniesz też udaru.
- Kanapki z jajkiem i majonezem są pyszne, ale nie sprawdzają się w upalne dni, po przeleżeniu kilku godzin w plecaku. Rozważ kawałek pizzy po drodze lub suchy prowiant.
- Przemęcz się i wyrusz z samego rana. Wiem, że nikt nie jedzie na wakacje po to, by zrywać się z łóżka skoro świt, ale im szybciej wyjdziesz, tym więcej zobaczysz. Od maja do końca września najlepiej zaplanuj zwiedzanie tak, aby godziny słonecznego szczytu (12.00-16.00) wykorzystać na obiad lub odpoczynek w cieniu.
- Nie zapomnij naładować telefonu ani aparatu fotograficznego. Przed wyjściem sprawdź, czy naładowana bateria nie tkwi cały czas podłączona do kontaktu. Dobrym rozwiązaniem jest (naładowany!) power bank,zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych.
- Weź ze sobą tylko to, co niezbędne. Żadnych ciężarów, każdy plecak po kilku godzinach zwiedzania zaczyna ciążyć.
- Zapakuj do plecaka podręczną apteczko/kosmetyczkę: tabletki przeciwbólowe, plastry na odciski, chusteczki, żel antybakteryjny do rąk.
- Zadbaj, aby plecak lub torebkę trzymać zawsze blisko siebie. Złodzieje w dużych, turystycznych miastach nie śpią. Nie spuszczaj torebki, plecaka z oczu, nie zostawiaj ich nawet na chwilę na murku czy wolnym siedzeniu w autobusie.
- Zabierz ze sobą tylko jeden dokument potwierdzający wiek i tożsamość (nie, portfel wypchany pieniędzmi, kartami i wszystkim możliwymi dokumentami).
- Bilet na komunikację miejską trzymaj zawsze w łatwo dostępnym miejscu. Nie przewracaj za każdym razem całej torby i nie pokazuj całemu światu jakie skarby masz w środku.
- Nie trzymaj telefonu w tylnej kieszeni spodni.
- Nie trzymaj też wszystkich ważnych rzeczy w jednym miejscu, w jednej kieszonce czy przegródce.
- Jeśli nie chcesz wydać majątku na jedzenie i pamiątki, nie kupuj ich przy zabytkach – kawałek dalej będzie o połowę taniej. Większość sklepów z pamiątkami posiada ten sam asortyment, więc nie bój się, że takiego pięknego magnesu na lodówkę już nigdzie nie dostaniesz.
- Zaopatrz się w drobne pieniądze, na pewno się przydadzą.