Najczęściej spotykane zaburzenia psychiczne

Diagnoza zaburzenia psychicznego nie jest prosta. Rodzajów zaburzeń psychicznych jest wiele i często charakteryzują się podobnymi objawami, dlatego bez szczegółowych badań trudno jest stwierdzić któreś z nich. Jednakże nie wolno bagatelizować zauważonych zmian, a szybka reakcja może pozytywnie wpłynąć na niewykluczoną hospitalizację. Jakie rodzaje zaburzeń psychicznych są najczęściej spotykane? 

Spis treści

Zaburzenia nastroju 

Ile razy słyszałeś od znajomego, że ma depresję, ponieważ coś mu się nie udało? To dlatego, że bardzo często nadużywamy tego słowa, myląc je z emocją smutku, która towarzyszy nam w chwili porażki. Zaburzenia, w przeciwieństwie do emocji czy nastroju, różnią się nie tylko czasem trwania, który jest znacznie dłuższy, ale przede wszystkim utratą kontroli nad życiem, nad którym kontrolę przejmują uczucia. Do zaburzeń nastroju zaliczamy depresję, która wiąże się z utratą energii oraz przeciwną do niej manię, charakteryzującą się jej namiarem.

Zaburzenia nerwicowe 

Wielu z nas boi się pająków czy wysokości, a wywoływany przez nie strach bywa na tyle uciążliwy, że paraliżuje nas w sytuacji zetknięcia z nimi. Kiedy lęk jest na tyle duży, że zaczyna dezorganizować nasze życie, możemy mieć do czynienia z zaburzeniem lękowym lub fobią, które są przykładem zaburzeń nerwicowych.

Zaburzenie behawioralne

Zaburzenia bardzo często dotyczą także czynności fizjologicznych, takich jak odżywianie się, sen czy seksualność. Potrzeby, które Maslow zaliczył do najważniejszych, bardzo często podlegają różnym dysfunkcjom. Anoreksja, bulimia, brak lub nadmierny popęd seksualny czy problem z identyfikacją płciową to tylko nieliczne z zaburzeń behawioralnych, z którymi zmaga się nasze społeczeństwo.

Inne zaburzenia

Podejmując się tematu zaburzeń, nie wolno pominąć tych związanych z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol, leki, tytoń czy różne narkotyki. Zaburzenia psychiczne towarzyszą także takim chorobom jak schizofrenia czy Alzheimer.

Podane przykłady zaburzeń psychicznych świadczą o tym, że jest ich naprawdę dużo i trudno jest wymienić wszystkie. Bardzo często charakteryzują się podobnymi objawami, dlatego ważna jest szczegółowa diagnoza i odpowiednie leczenie.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: