Fakty i mity o introwertykach

Jedną z najbardziej nierozumianych i jednocześnie szalenie fascynujących typów osobowości jest osobowość introwertyczna. Na ogół postrzegamy introwertyków jako ludzi zamkniętych w sobie, bojących się kontaktu z innymi, lubiącymi przede wszystkim swoje własne towarzystwo. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo mylimy się, powtarzając mity o introwertykach. Czas rozprawić się z najważniejszymi z nich.

Mit nr 1: introwertyk to osoba nieśmiała

Nieśmiałość to cecha charakteru przypisywana nie tylko introwertykom. Jej podstawowymi przyczynami są lęki i brak pewności siebie w kontaktach z innymi. Tymczasem wielu introwertyków potrafi bardzo mocno otworzyć się podczas rozmowy z inną osobą, zachowując przy tym sporo pewności siebie i odwagi.

Mit nr 2: introwertyk nie lubi ludzi

Jedną z podstawowych cech osobowości introwertycznej jest akceptacja przebywania z samym sobą. Jednak czy to, że ktoś dobrze czuje się w samotności, oznacza, że nie toleruje innych osób? Wielu introwertyków świetnie czuje się na imprezach, spotkaniach towarzyskich i biznesowych, gdzie potrafią nawiązywać interakcje i wchodzić w bliskie relacje z innymi osobami.

Mit nr 3: Z introwertyka nie będzie lidera

Ile razy słyszeliśmy, że sukces mogą odnieść wyłącznie ludzie odważni, przebojowi, którzy „wchodzą oknem, gdy wyrzuca się ich drzwiami”? To oznaczałoby, że introwertyk nie może dobrze zarządzać ludźmi czy posiadać osiągnięć zawodowych. Tymczasem, wielu ludzi sukcesu często postrzega się jako wycofanych, a nawet zamkniętych w sobie.

Powyższe stereotypowe opinie o introwertykach to tylko wierzchołek góry lodowej. Każdy z nas z pewnością słyszał więcej mitów na temat introwertycznej osobowości. Warto jednak zdać sobie sprawę z faktu, że bardzo często stereotypy niewiele mają wspólnego z rzeczywistością.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: