Metoda Kaizen – wprowadź ją do swojego życia

Kraj kwitnącej wiśni od lat uchodzi za jeden z tych, w których spokój to jedna z najważniejszych kwestii. To właśnie tam powstała filozofia Kaizen, która wprowadzona do codziennego życia, może znacznie polepszyć jego jakość i zmienić całkowicie myślenie o teraźniejszości. Czym jest i na czym polega filozofia życia pochodząca z odległej Japonii?

Krótka definicja

Kaizen to japoński wyraz opisujący filozofię spokoju. Dosłownie oznacza on poprawę, polepszenie czy też zmianę na lepsze. Wiele osób zamiennie nazywa Kaizen metodą małych kroków – filozofia polega na zmianie swojego życia poprzez wprowadzanie w życie małych modyfikacji, krok po kroku. Niezwykle ważną kwestią jest wprowadzenie 10 zasad, które będą warunkować życie.

  1. Problemy stwarzają możliwości.
  2. Pytaj 5 razy „Dlaczego?” (Metoda 5 why).
  3. Bierz pomysły od wszystkich.
  4. Myśl nad rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia.
  5. Odrzucaj ustalony stan rzeczy.
  6. Wymówki, że czegoś się nie da zrobić, są zbędne.
  7. Wybieraj proste rozwiązania, nie czekając na te idealne.
  8. Użyj sprytu zamiast pieniędzy.
  9. Pomyłki koryguj na bieżąco.
  10. Ulepszanie nie ma końca.

Zastosowanie zawsze i wszędzie

Domeną ludzką jest przekładanie wszystkiego na inny dzień, miesiąc, a także zmiana codziennych przyzwyczajeń, na rzecz mniej istotnych kwestii. Filozofia Kaizen ma na celu polepszenie i kontrolowanie zachowań w każdym zakresie. Japońska metoda z powodzeniem może być wykorzystywana w celu nauki gry na gitarze, a także w uporządkowaniu pracy czy też robieniu porządków w domu. W Keizen nie liczy się jednorazowe wykonanie planu na 100%, ale wykonywanie go małymi krokami przez dłuższy czas, jednocześnie utrwalając konkretne zachowania i polepszając swoje umiejętności i kompetencje każdego dnia. Przede wszystkim takie podejście zagwarantuje Ci postęp nie tylko jednego dnia, ale miesięczny, a nawet i roczny czy kilkuletni.

Kontrola na wysokim poziomie

Dzięki filozofii Kaizen wykształcasz w sobie umiejętność, jaką jest kontrola nad tym, co się dzieje. Codzienne działanie małymi krokami pozwala nauczyć się kontrolować każde, jedno zachowanie, a tym samym zyskujesz na pewności siebie i wykształcasz w sobie podnoszenie poprzeczki, a nie jej obniżanie.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 4

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: