Które owady są pożyteczne i dlaczego?

Dostrzegając jakiekolwiek owady, bardzo często pierwsze, o czym myślimy, to jak najszybsza ich eliminacja. Rzadko kiedy zastanawiamy się nad ich użytecznością, podczas gdy niektóre z nich są sprzymierzeńcami każdego ogrodnika i przyczyniają się do pięknego stanu upraw. Które owady warto mieć w swoim ogrodzie?

Owady zapylające – pszczoły i trzmiele

Dzięki owadom zapylającym możemy cieszyć się pięknymi kwiatami i owocami. Bez nich nie istniałoby wiele roślin w naszych ogrodach, ponieważ wymagają one zapylenia, kusząc owady swoją wonią i nektarem. Należą do nich różne gatunki pszczół, trzmieli oraz pszczoły miodne, które są wśród nich najbardziej wydajne w zapylaniu. Większość roślin zapylana jest przez pszczoły, a kwiaty o głębokich wąskich kielichach, do których nie potrafią dotrzeć, zapylają trzmiele. Niektóre odmiany chrząszczy równie dobrze radzą sobie jako zapylacze, podobnie jak motyle, które niestety mogą stać się szkodnikami.

 

Owady drapieżne i pająki – sposób na szkodniki

Owady drapieżne i pająki bardzo często mylimy ze szkodnikami, podczas gdy polują one na szkodliwe dla naszych upraw owady i bezkręgowce. Pożytecznym owadem drapieżnym jest na przykład biedronka, która żywi się mszycami (zarówno w postaci larw, jak i dorosłych osobników), tarcznikami i czerwcami wełnistymi. Mszyce i czerwce to również pożywienie larwy złotooka. Chrząszcze z kolei, usuwają z naszego ogrodu dżdżownice, ślimaki oraz owady z ich larwami. Eliminacją owadów mieszkających w okolicach wody, takich jak muchy, larwy komarów czy chrząszczy, zajmują się ważki. Nie wolno pominąć pożytecznej działalności mrówek, a także żywiących się owadami pająków.

Prowadząc ogród, pierwsze, co musimy zrobić, to nauczyć się odróżniać owady pożyteczne od szkodników. Jedynie zaprzyjaźniając się z owadami, które pomagają nam w uprawie, jesteśmy w stanie stworzyć naprawdę piękny ogród.

/li

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 2.8 / 5. Vote count: 35

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->