Kiełki roślin – bomba witamin na talerzu!
Bomba witaminowa – tak określane są kiełki roślin. Takie stwierdzenie nie dziwi, ponieważ są one źródłem składników mineralnych i witamin właśnie. Ich właściwości są znane od kilku tysięcy lat, szczególnie w Chinach, gdzie zaczęto je traktować jak lek. Jak zatem jeść kiełki i z czym?

Spis treści

Rodzaje kiełków

Możemy wymienić kilka rodzajów kiełków, które możemy jeść, są to:

kiełki rzeżuchy,

kiełki rzodkiewki, kiełki lucerny, kiełki soczewicy, kiełki słonecznika, kiełki soi, kiełki grochu, kiełki brokuła.

Zawierają wszystko, co najlepsze dla naszego zdrowia: białko, węglowodany, tłuszcze (głównie kwasy omega-3), witaminy A, C, E, H, witaminy z grupy B oraz składniki mineralne: wapń, żelazo, magnez, siarkę, potas, cynk, selen i lit. Ponadto bogate są w błonnik pokarmowy oraz związki fenolowe.

Z czym jeść kiełki?

Dodając do sałatek warzywnych czy owocowych, surówek, kanapek, pasty, omletu, jajecznicy, jogurtu, twarożku, farszu. Idealnie sprawdzą się również do dań obiadowych, zarówno mięsnych, jak i rybnych. Ponadto będą dobrze komponować się z wszelkimi zupami, wędlinami, sosami, dipami czy jako dodatek do koktajli. Trzeba pamiętać, że kiełki różnią się między sobą odcieniem smakowym, podobnie jak warzywa. Wyróżniamy kiełki ostre takie jak cebuli czy pora, bardziej pikantne i wyraziste jak kiełki brokułów, rzodkiewki, rzeżuchy lub buraków. Z kolei, jeśli poszukujemy nieco słodkawych smaków, odnajdziemy je w kiełkach pszenicy, soczewicy albo lucerny. Natomiast osoby lubiące orzechowy smak mogą skosztować kiełków słonecznika. Każdy znajdzie coś dla siebie!

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->