Zatrzymanie wody w organizmie – poznaj przyczyny i sprawdź, jak usunąć nadmiar wody z organizmu!

Coraz powszechniej występującym zjawiskiem fizjologicznym jest zatrzymanie wody w organizmie, które ma negatywny wpływ nie tylko na wagę, ale i ogólne samopoczucie. Woda jest bez wątpienia najważniejszym składnikiem ludzkiego ciała, ale gdy występuje w nim w nadmiarze, może być przyczyną opuchlizny i dyskomfortu. Dowiedz się więcej, czym jest spowodowany ten stan, jakie są objawy zatrzymania wody, a także jak sobie z nim radzić.

Spis treści

Jakie są przyczyny zatrzymania wody w organizmie?

Zdaniem lekarzy i dietetyków najczęstszym powodem tej uciążliwej przypadłości są błędy żywieniowe. Nadmiar wody w organizmie może być spowodowany przez dużą ilość sodu w jadłospisie oraz przez niedobór potasu. Bardzo często przyczynia się do tego także dieta bazująca na słonych przyprawach i wysoce przetworzonych produktach zawierających glutaminian sodu. Pozostałe przyczyny zatrzymania wody w organizmie to:

  • mała aktywność fizyczna lub zupełny jej brak, co wpływa na zastój płynów w tkankach,
  • przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza środków antykoncepcyjnych oraz tzw. blokerów kanału wapniowego,
  • wahania poziomu hormonów, które także mają kluczowe znaczenie w procesie wydalania wody,
  • wysokie temperatury powodujące rozszerzanie się żył i wolniejszy przepływ krwi,
  • zbyt duże spożycie węglowodanów, które sprzyjają wiązaniu wody,
  • niektóre schorzenia, w tym między innymi nadciśnienie tętnicze,
  • niedoczynność tarczycy oraz zaburzenia pracy nerek.,

Nadmiar wody w organizmie – jak się objawia?

Spowodowane zachwianiem równowagi wodno-elektrolitowej zatrzymanie wody w organizmie jest stanem fizjologicznym dającym szereg specyficznych objawów. Przede wszystkim osoby zmagające się z tą dolegliwością mogą czuć się opuchnięte, obolałe oraz cięższe. Obrzęki mogą dotyczyć różnych części ciała, najczęściej jednak pojawiają się w okolicy dłoni, stóp oraz oczu. Do tego dochodzi uczucie rozdrażnienia, ból głowy, trudności z koncentracją. Wszystkie te objawy zatrzymania wody są efektem przemieszczenia się płynów z naczyń krwionośnych i gromadzenia się w tkankach.

Co wskazuje na odwodnienie organizmu?

Może się to wydać sprzecznością, ale nadmiar wody w organizmie bardzo często prowadzi do odwodnienia. Jak to w ogóle możliwe? Otóż osoby, które borykają się z tą przypadłością, wychodzą z błędnego założenia, że pijąc mniej wody, szybciej się jej pozbędą z ciała. Takie przekonanie prowadzi do zupełnie odwrotnego efektu. Rezygnacja ze spożywania odpowiedniej ilości płynów może wywołać niebezpieczne odwodnienie. Wraz z życiodajną wodą organizm traci elektrolity, na skutek czego dochodzi do jeszcze poważniejszych zaburzeń w funkcjonowaniu gospodarki wodno-elektrolitowej. Stan ten może objawiać się wzmożonym pragnieniem, sennością, rzadszym oddawaniem moczu oraz suchością w ustach.

W jaki sposób usunąć nadmiar wody z organizmu?

Na pewno złym rozwiązaniem jest całkowite odstawienie płynów, które może spowodować wiele negatywnych skutków zdrowotnych. Zastanawiając się, jak usunąć nadmiar wody z organizmu, warto w pierwszej kolejności szczególną uwagę zwrócić na dietę. Z jadłospisu należy wyeliminować produkty bogate w sól oraz glutaminian sodu, a więc wszelkiego rodzaju chipsy, słone paluszki, krakersy, konserwy, gotowe dania typu instant itp. Zamiast soli można używać naturalnych przypraw ziołowych. Chcąc pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, opłaca się też zadbać o aktywność fizyczną. Obrzęki nóg, czy ociężałość często wynikają z siedzącego trybu życia. By poczuć się lepiej, wcale nie trzeba od razu decydować się na wycieńczające treningi. Spacer, jazda na rowerze czy pływanie – to tylko niektóre z form ruchu, które pomogą Ci uregulować równowagę wodno-elektrolitową.

Podsumowanie

Zatrzymanie wody w organizmie jest coraz powszechniejszym problemem, z którym zmagają się osoby w różnym wieku. By pobudzić narządy wewnętrzne do wydalania nadmiaru płynów, warto przede wszystkim zatroszczyć się o zdrową dietę oraz pamiętać o regularnym nawadnianiu. Dodatkowo można sięgnąć po herbaty o łagodnym działaniu oczyszczającym, moczopędnym oraz przyspieszającym metabolizm.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.4 / 5. Vote count: 9

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: