Jesteś oceniany – nie bój się tego

Lęk przed tym, że inni nas oceniają, ma podłoże biologiczne, psychologiczne i społeczne. Często poprzedza go niepokój już przed nadchodzącym wydarzeniem. Obawa przed doświadczeniem krytycznej lub negatywnej oceny ze strony otoczenia może działać zarówno motywująco, jak i destrukcyjnie. Wówczas wymaga specjalistycznego leczenia.

Kto Cię ocenia i za co?

Na początek warto zastanowić się nad tym, kto mnie krytykuje. Czy jest to osoba, która jest godna zaufania, przed którą chcemy się całkowicie otworzyć? Czy w swej opinii będzie szczera, czy też czeka raczej na nasze potknięcie i okazję do krytykowania? Nie mniej ważne jest znalezienie odpowiedzi na to, co było przedmiotem oceny oraz czy raczej był to fakt, czy osąd. Czasami możesz mieć bowiem do czynienia ze zwykłą złośliwością lub uogólnianiem.

Czy nie Jesteś zbyt wielkim krytykiem wobec siebie i innych?

Często największym krytykiem wobec siebie jesteśmy my sami. Może jednak zbyt wiele od siebie wymagamy, za bardzo przejmujemy się tym, co powiedzą inni, dajemy sobie zbyt surową ocenę? Może warto popracować nad tym, aby być wobec siebie wyrozumiałym i łagodnym. I tym, że lepiej wyzbyć się intencji bycia akceptowaną przez wszystkich. Każdy bowiem ma swoje słabe i mocne strony.

Choć to trudne, to warto popracować także nad tym, aby nie oceniać zachowań innych. Gdy pojawi się taka pokusa, przypomnijmy sobie, że nie jesteśmy w skórze danej osoby, nie wiemy, co przeszła w życiu. Starajmy się raczej dostrzegać jej potencjał.

Warto też zrobić coś z nawykami, które niekorzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Odpowiednia ilość snu, zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia fizyczne, unikanie używek, które mogą zredukować napięcie – te zasady warto wprowadzić w swoje życie. Szukajmy też różnych form relaksacyjnych, korzystajmy ze wsparcia bliskich nam osób czy psychoterapii, jeśli zajdzie taka konieczność.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: