Jak się uzależniamy?

Uzależnienie to bardzo szerokie pojęcie, ponieważ obejmuje wiele aspektów, m.in. Internet, gry hazardowe, alkohol i narkotyki. Mechanizm wpadania w nałóg jest zawsze podobny. Dowiedz się, kiedy zaczyna się uzależnienie i jak się przed nim bronić.

Uzależnienie definiuje się jako nieodpartą potrzebę lub konieczność wykonywania określonej czynności, przyjmowania konkretnych substancji psychoaktywnych, patrzenia, poruszania się itp. Każdy nałóg jest chorobą i nie można go bagatelizować. Poza uzależnieniem fizycznym (fizjologicznym) wyróżnia się także psychiczne (psychologiczne), które jest tak samo szkodliwe, z tym że nie prowadzi do zatrucia organizmu.

Od czego można się uzależnić?

Uzależnić się można praktycznie od wszystkiego: picia, palenia papierosów, zakupów, gier internetowych, seksu, jedzenia, pracy itp. Mechanizm wpadania w nałóg wygląda zawsze podobnie. Działanie osoby uzależnionej staje się przymusem i cechuje się negatywnym oddziaływaniem na codzienne funkcjonowanie, zdrowie oraz relacje z innymi osobami. Uzależnienie rozwija się bardzo powoli, a jego symptomy bardzo często są mylone z przyjemnością robienia czegoś. Z biegiem czasu dochodzi do narastania objawów i dziwnych zachowań osoby, która wpadła w nałóg.

Jak wygląda mechanizm uzależnienia?

Psychiczno-biologiczne podłoże uzależnienia jest ściśle związane z mechanizmem uśmierzania cierpienia. Gdy ból przekroczy nasz indywidualny prób wytrzymałości, wówczas sięgamy po środki znieczulające. Oczywiście nie każdy wpadnie w nałóg, gdyż aby do tego doszło, musi zejść się ze sobą wiele czynników, takich jak np. problemy w kontaktach z otoczeniem czy destrukcyjne wzory zachowań wyniesione z dzieciństwa.

   

Podsumowując, należy stwierdzić, że mechanizm uzależnienia polega na dążeniu do osiągania przyjemnych stanów spowodowanych piciem alkoholu, paleniem papierosów itp. To uległość umysłu wobec substancji psychoaktywnych lub określonych czynności, która odcina człowieka od rzeczywistości.

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: