Leki na alkoholizm

W leczeniu alkoholizmu łączy się różne metody terapeutyczne – najczęściej jest to psychoterapia i mitingi Anonimowych Alkoholików. Z reguły jeszcze włącza się leczenie wspomagające w postaci zastosowania różnych leków. Mają one na celu zazwyczaj pomóc w ograniczeniu różnych objawów uzależnienia, a także wpływać na zwiększenie szans uzyskania i utrzymania abstynencji.

Zniechęcić do picia

Leki na alkoholizm mogą być stosowane w różny sposób. Anticol (disulfarim) ma postać zarówno tabletek doustnych, jak i wszywek podskórnych, które umieszcza pod skórą chirurg w znieczuleniu miejscowym. To lek awersyjny, który doprowadza do zaburzeń metabolicznych. Pod wpływem jego działania dochodzi do znacznego wzrostu stężenia aldehydu octowego i pojawiają się nieprzyjemne objawy zatrucia. Alkoholika męczą nudności, wymioty, spadek ciśnienia, zawroty głowy. Negatywne objawy odczuwane po zażyciu Anticolu są na tyle duże, że zmuszają do zaprzestania picia. Lek w połączeniu jednak z nadmiarem alkoholu może doprowadzić do zaburzeń rytmu serca, niewydolności krążenia czy utraty przytomności.

W okresie picia alkoholu do jego redukcji alkoholik zażywać może także Selincro (nalmefen). Jego celem jest właśnie zmniejszanie dawek i ilości dni, podczas których spożywa alkohol. Podobnie ograniczające działanie ma Baklofen, który jest traktowany jeszcze jako forma eksperymentu medycznego. Powoduje redukcję przyjmowanego alkoholu i działa rozluźniająco.

Mniejsza potrzeba picia w okresie abstynencji

Problem z piciem nie kończy się wraz z rozpoczęciem okresu abstynencji. Dlatego w tym czasie alkoholik może np. przyjmować Campral (acamprosat), który zmniejsza uczucia głodu alkoholowego oraz ryzyko powrotu do nałogu. Podobne działanie wspomagające w czasie abstynencji ma Adepend (naltrekson). Wywołuje on niechęć do spożywania alkoholu i zmniejsza potrzebę jego wypicia.

Warto pamiętać, że nie ma jednej cudownej pigułki, dzięki której zniknie problem uzależnienia. Leki na alkoholizm mają tylko wspomagać walkę o trzeźwe życie. Rzucanie nałogu w rzeczywistości to działania na różnych frontach – od odtrucia alkoholowego po terapię, odzyskiwanie kontroli nad własnym życiem i uczenie się egzystowania na nowo, bez pomocy alkoholu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: