Alkoholizm wśród kobiet

Alkoholizm jest problemem, który w Polsce kojarzony jest raczej z płcią męską, a okazuje się, że płeć żeńska nie tylko jest bardzo podatna na to uzależnienie, ale także równie często, jak mężczyźni nadmiernie spożywa alkohol.

Ukryty alkoholizm

Błędne przekonanie o typowym alkoholiku, jako o mężczyźnie wynika przede wszystkim z tego, że oni rzadziej ukrywają alkoholowy problem. Piją o wiele częściej w towarzystwie niż w samotności i często na ulicy spotyka się słaniających się na nogach, pijanych mężczyzn.

Kobiety mają często głębokie poczucie winy związane ze swoim uzależnieniem. Wstydzą się go i z tego powodu piją przede wszystkim w samotności, nie wychodząc z domu. Nie oznacza to jednak, że alkoholizm w przypadku kobiet jest mniej groźny społecznie.

Alkoholiczka traci kontakt ze światem

Kiedy mężczyźni nadużywający alkoholu wciąż zachowują kontakt z bliskimi, to kobiety wyraźnie odsuwają się od swojego otoczenia. Nadużywająca alkoholu kobieta przede wszystkim szybko traci swoją rodzinę. Wiele rozwodów z powodu alkoholizmu dotyczy nadużywania alkoholu nie przez mężczyzn, a właśnie przez kobiety. Kobiety w efekcie unikają również pracy, przestają spotykać się ze znajomymi i w dość krótkim czasie izolują się na tyle głęboko, że ich życie traci jakikolwiek sens, jeszcze bardziej pogłębiając uzależnienie.

Alkoholizm u kobiet jest bardzo groźny dla zdrowia

Niestety nadużywanie alkoholu przez kobiety to nie tylko problem psychiczny i społeczny. Jak pokazują wyniki badań, kobiety nadużywające alkoholu umierają przeciętnie dużo szybciej, niż mężczyźni alkoholicy, pomimo tego, że uzależniona kobieta pije mniej. Wynika to z wolniejszego metabolizmu. Spowolniony sprawia, że alkohol dłużej utrzymuje się we krwi i tym samym powoduje poważniejsze trwałe zmiany. Problem pogłębia niestety stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, które jeszcze bardziej spowalniają metabolizm. Kobieta potrzebuje o wiele mniej alkoholu, aby dojść do stanu upojenia, który jednak trwa naprawdę długo.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: