Jak zarządzać domowym budżetem?

Zarządzanie domowym budżetem wielu osobom spędza sen z powiek. Rachunki, zakupy i wiele innych rzeczy generują znaczne koszty. Jak sobie z nimi poradzić? W jaki sposób można dysponować pieniędzmi, aby nie martwić się o nie? Zapoznajmy się z kilkoma cennymi radami.

Spis treści

Prowadź arkusz kalkulacyjny

Po pierwsze, zbieraj wszystkie paragony. Po drugie, korzystaj z arkusza kalkulacyjnego w komputerze lub w zwykłym zeszycie zapisuj wszystkie – nawet najmniejsze wydatki, jakie ponosisz w ciągu miesiąca. Podziel arkusz lub strony w zeszycie na kilka kolumn tematycznych. Niech w pierwszej znajdą się np. wydatki związane z zakupami spożywczymi, w drugiej z opłatami, trzeciej z rozrywkami, czwartej ze zdrowiem i urodą. Dzięki temu na koniec miesiąca będziesz mógł dokładnie zauważyć, co pochłania najwięcej pieniędzy i określić, na jakich rzeczach może uda się zaoszczędzić.

Sprawdź, z czego możesz zrezygnować

Prowadząc arkusz lub zeszyt wydatków przez dłuższy czas, z łatwością zauważysz, w jakich aspektach życia ponosisz zbyt duże koszty, ale jesteś w stanie sobie bez nich poradzić. Przykładem może być codzienna kawa na mieście, która w skali miesiąca może kosztować nas nawet 200 zł. Ta z kubka termicznego i przygotowana w domu jest znacznie tańsza. Inną opcją jest np. rezygnacja z dojazdów do pracy samochodem, gdy komunikacja miejska jest korzystniejsza cenowo i czasowo.

Na zakupy wybieraj się z listą

Dotyczy to zarówno tych spożywczych, jak i związanych z odzieżą, obuwiem, kosmetykami, zanim przygotujesz listę, warto przejrzeć zapasy w kuchni, zawartość garderoby i szafkę w łazience. Unikniesz tym samym zakupu zbędnych produktów i uchronisz przed wyrzuceniem te, które już posiadasz.

Korzystaj z promocji

Sprawdzaj gazetki promocyjne i korzystaj z okresu wyprzedaży. Oczywiście podchodź do tego wszystkiego z głową. Szukaj możliwości zakupu tzw. wielopaków czy też zakupów grupowych.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4 / 5. Vote count: 4

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: