Jak zapobiegać współuzależnieniu?
Szukasz pomocy?

Czy współuzależnieniu można zapobiec w inny sposób, jak lecząc tego, który do niego doprowadził? I tak, i nie. Są różne sposoby na to, by wyrwać się z matni, jaką jest nałóg bliskiej osoby, ale żadna z dróg nie jest prosta.

Pierwszą i najlepszą drogą do zapobiegnięcia współuzależnieniu jest, oczywiście, niedoprowadzenie do nałogu bliskiej osoby. To można zrobić, jeśli zauważy się niepokojące sygnały już na wczesnym etapie. Jeśli ktoś, kogo znamy, lubi nadużywać alkoholu lub zażywa narkotyki, musimy zrobić, co w naszej mocy, by nie wpadł w szpony uzależnienia. Jeśli bowiem do niego dojdzie, ucierpi cała rodzina chorego.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Chociaż czasami uzależnieniu nie da się zapobiec, można uchronić osobę, która może zostać dotknięta jego następstwami. Jeśli za nałogiem idzie przemoc, powinniśmy namówić ją na to, by opuściła swojego ciemiężyciela. Pamiętajmy o tym, że istnieją specjaliści, którzy są w stanie pomóc ludziom maltretowanym przez bliskich. W bardziej poważnych przypadkach może być konieczne założenie Niebieskiej Karty. To bardzo ważne z wielu powodów: współuzależniony szybko przywiązuje się do oprawcy, nie chce skarżyć, także dlatego, że ma złe doświadczenia z policją. W wielu przypadkach służby porządkowe lekceważą problem. Kobiety słyszą często, że powinny wytrzymać, wybaczyć, przeczekać. W małych miejscowościach nadal uważa się, że kryzysy domowe powinny pozostać tajemnicą, dlatego skierowanie sprawy do sądu jest uznawane za rodzaj nielojalności.

„I co on wtedy zrobi?”

Współuzależniony czuje się współodpowiedzialny. Nie chce zostawiać partnera, nawet jeśli ten zachowuje się despotycznie. Chce go chronić, opiekować się nim, zupełnie jak małym dzieckiem. To także wina konserwatywnej części społeczeństwa, które ciągle uważa kobietę nie tylko za partnerkę mężczyzny, ale również za jego służącą. Taka osoba potrzebuje jednak terapii, jeśli to możliwe, rodzinnej. Nie można przymykać oczu na takie rzeczy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

Jak zapobiegać współuzależnieniu?
Oceń ten wpis

Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: