Działanie tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najpopularniejszych metod mających na celu zapobieganie niechcianej ciąży. Jak każdy środek antykoncepcyjny, mają one szereg zalet i wad, w związku z czym warto poznać ich działanie oraz możliwe skutki uboczne.

Antykoncepcja hormonalna to nic innego jak zastosowanie hormonów w celu zahamowania procesu jajeczkowania lub uniemożliwienie plemnikom dotarcia do komórki jajowej. Jest to, zaraz po prezerwatywach, najczęściej stosowana metoda na powstrzymywanie ciąży, która cechuje się dużą skutecznością, a także jest powszechna i niedroga. Tabletki antykoncepcyjne możemy podzielić na dwie główne grupy.

Tabletka antykoncepcyjna dwuskładnikowa (DTA) – w jej skład wchodzą estrogen i progestagen, a terapia rozpoczynana jest w pierwszy dzień cyklu. Zazwyczaj przyjmowane jest 21 tabletek, po których następuje 7-dniowa przerwa i krwawienie. Minitabletka progestagenna (MTG) –  w jej skład wchodzi jedynie progestagen i, w przeciwieństwie do DTA, nie występuje tu przerwa od zażywania tabletek. Bardzo ważne jest również zażywanie tabletki o dokładnej godzinie każdego dnia.

Zdrowie przede wszystkim

Przed rozpoczęciem stosowania tabletek, konieczna jest wizyta u specjalisty. Nie tylko przepisuje on receptę, ale także pomaga w określeniu, jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Kobieta, decydująca się na tę metodę, powinna zdecydować się na badania ginekologiczne, cytologiczne, piersi oraz krwi. Jeśli występują uzasadnione podejrzenia, koniecznie może okazać się też badanie czynności wątroby, profilu lipidowego i układu krzepnięcia.

Wizyta u ginekologa w celu przepisania tabletek powinna odbywać się jako szczera rozmowa. Nie ukrywajmy ważnych przeciwwskazań i śmiało pytajmy w razie wątpliwości. Wiele kobiet przyjmujących tabletki nie wie, jak zachować się w przypadku pominięcia jednej z nich. Internet nie jest wiarygodnym źródłem w takich sytuacjach, a jako autorytet należy traktować jedynie słowa lekarza. Pośród imponującej ilości rozwiązań dostępnych na rynku, ginekolog z pewnością dobierze najodpowiedniejsze rozwiązanie. Należy pamiętać jednak, że żadna metoda nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności, konieczne jest regularne przyjmowanie leku i stosowanie się do zaleceń specjalisty.

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: