Cynamon jako zdrowy dodatek

Dodawany do deserów, kawy czy przetworów cynamon jest powszechnie znany na całym świecie. Ta wywodząca się z Azji przyprawa ma wielu zwolenników. Nic dziwnego – poza wspaniałym aromatem, charakteryzuje się ona licznymi właściwościami prozdrowotnymi.

Spis treści

Zalety spożywania cynamonu

Każdy wie, jakie problemy mogą wiązać się z podwyższonym poziomem cholesterolu. Dowiedziono, iż uwzględnienie w diecie cynamonu powoduje spadek jego poziomu. Przyprawa ta wpływa również na regulację stężenia cukru we krwi. Jest to także składnik, wykazujący działanie przeciwbakteryjne i przeciwpasożytnicze. Wyciągi z cynamonu mogą być stosowane pomocniczo w leczeniu zatruć pokarmowych. Cynamon wpływa też na szybkość przemiany materii, a więc jest polecany osobom na diecie.

W jakiej postaci?

Przyprawa ta może być stosowana jako dodatek do wielu potraw i napojów. Sprawdzi się m.in. do:

  • kompotów (np. jabłkowego),
  • kawy – jako posypka na mleczną piankę,
  • ryżu z jabłkami,
  • naleśników z jabłkowym farszem,
  • ucieranego miodu, np. rzepakowego,
  • grzanego piwa,
  • ciast.
 

Cynamon cynamonowi nierówny

W sklepach najczęściej znaleźć można cynamon cassia, jednak najlepsze właściwości ma cynamon cejloński – jaśniejszy, delikatniejszy, bardziej wyrafinowany w smaku. To właśnie on powinien być spożywany przez osoby, którym zależy na przyspieszeniu spalania tkanki tłuszczowej czy właściwościach bakteriobójczych. Warto poszukać tej odmiany w sklepach ze zdrową żywnością.

Z umiarem

Podobnie jak w przypadku innych przypraw, także i tutaj trzeba zachować umiar. I choć trudno byłoby przesadzić z cynamonem, warto wiedzieć, że jego nadmiar może być niezdrowy. Aby nie zaszkodzić swoim nerkom, trzeba zatem traktować go jako dodatek do codziennej diety. Dzięki temu będzie można skorzystać z jego dobroczynnych właściwości i poprawić smak wielu potraw.

/A. G.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->