Większości z nas przetwory z warzyw, owoców oraz innych roślin kojarzą się z końcem lata i początkiem jesieni. Jednak, jak się okazuje, nasze ulubione smaki i aromaty możemy zamykać w słoiku już wiosną. Jakie przepisy warto wykorzystać w tym sezonie? Sprawdźmy i do dzieła!
Spis treści
Smakowite maj i czerwiec
W tych miesiącach możemy skorzystać z dobrodziejstw natury na wiele różnych sposobów. W maju na straganach pojawiają się szparagi oraz rabarbar, a czasem udaje się kupić kwiaty lub owoce dzikiej róży. Z kolei czerwiec kusi nas truskawkami, czereśniami, a także poziomkami. W tym okresie również miłośnicy buraków i szpinaku mogą radować podniebienia ich smakiem. Jak zatem widać, możliwości jest naprawdę sporo. Od nas zależy, co wybierzemy i jakimi przetworami będziemy się cieszyć oraz zachwycimy naszych bliskich.
Dżem z rabarbaru
Po umyciu 1 kg rabarbaru kroimy w kostkę. Wrzucamy go do garnka i zasypujemy 50 dag cukru. Po godzinie zaczynamy podgrzewać w garnku, stopniowo zmniejszając ogień. Woda powinna wyparować, a dżem zgęstnieć. Wówczas przekładamy go do czystych, wyparzonych słoików i dokładnie je zakręcamy.
Białe szparagi w zalewie
Przygotujemy je w ciągu godziny. Potrzebny będzie nam pęczek białych szparagów. Ważne, aby były świeże i takiej samej wielkości. Myjemy je, obcinamy końcówki i obieramy. Następnie gotujemy w lekko osolonej wodzie ok. 10 minut. Uważamy, aby czubki szparagów nie znajdowały się pod wodą. W tym czasie można przygotować słoiki – wyparzyć je oraz sporządzić zalewę. W tym celu łączymy wrzątek z odrobiną kwasku cytrynowego oraz soli.
Do słoików przekładamy szparagi i wlewamy zalewę. Słoiki dokładnie zakręcamy i wkładamy do piekarnika (rozgrzany do 100°C) na 20 minut, aby poddać je pasteryzacji.
Dżem truskawkowy
Około 1 kg owoców dokładnie myjemy i odsączamy. Zasypujemy je w garnku cukrem (50-70 dag) i zaczynamy podgrzewać na małym ogniu. Co pewien czas mieszamy i gotujemy do momentu uzyskania odpowiedniej konsystencji. W tym czasie przygotujmy słoiki. Kiedy dżem będzie odpowiednio gęsty, jeszcze ciepły przekładamy go do słoików i bardzo dokładnie zakręcamy. Gotowe!
/ar