Dlaczego uzależnienie od seksu jest tak groźne? 

Seks to czynność. która towarzyszy życiu każdej dojrzałej osoby. Stanowi jednocześnie zaspokojenie naturalnego popędu seksualnego, jak i spełnia wyższe potrzeby, które angażują aspekty emocjonalne i uczuciowe związane z partnerem seksualnym. Istnieje wiele badań wskazujących na pozytywne skutki zdrowotne wynikające z uprawiania seksu. Warto jednak pamiętać, że istnieją też pewne negatywne kwestie z nim związane, a najpoważniejszą z nich jest uzależnienie od seksu.

Przyczyny powstania

Istnieje wiele czynników, które mogą mieć duży wpływ na rozwój tego schorzenia. Jednym z ważniejszych są indywidualne predyspozycje. Według wielu badań, uzależnienie od seksu może mieć swoje podłoże już w dzieciństwie seksoholika. Wynika to z tego, że dorastanie w patologicznej rodzinie nakreśla dziecku błędne wzorce dotyczące sposobu okazywania uczuć, co przekłada się na odbicie tych błędów w stosunkach seksualnych z innymi ludźmi.

Uzależnienie od seksu potrafi być też przypadłością towarzyszącą w przypadku innych schorzeń pokroju depresji. Przyczyną jego powstawania jest reakcja organizmu na seks. Podczas stosunku oraz orgazmu wydzielane są endorfiny, czyli tzw. hormon szczęścia. Mózg w bardzo prosty sposób jest w stanie wykształcić mechanizm, który uzależnia stan radości od stosunku seksualnego.

Uzależnienie tragiczne w skutkach

Seksoholizm jest nałogiem o tyle specyficznym, że jego postrzeganie w społeczeństwie jest zgoła odmienne od bardziej rozpowszechnionych nałogów pokroju alkoholizmu, czy narkomanii.  Nie bez znaczenia pozostaje również to, że jego objawy bezpośrednio dotykają osób, z którymi osoba uzależniona ma styczność. Tym samym w przypadku stwierdzenia powstania nałogu, osoba uzależniona może mieć nadszarpnięte relacje z bliskimi ludźmi właśnie bezpośrednio przez swój nałóg. Utrata oparcia w bliskich zdecydowanie utrudnia walkę z seksoholizmem.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: