Uzależnienie od gier komputerowych – skąd się biorą uzależnienia behawioralne? 

Często, gdy mówi się o uzależnieniach, rozmowa dotyczy tej grupy uzależnień, która skupia się na zażywaniu środków psychoaktywnych. Pomimo tego, nie można zapominać o innej, równie istotnej grupie nałogów, czyli uzależnień behawioralnych. Jak sama nazwa wskazuje, są to uzależnienia od danych czynności. Do tej grupy zaliczamy uzależnienia takie jak: uzależnienie od seksu, od telefonu komórkowego, internetu, jedzenia, pracy, gier hazardowych, czy też komputerowych. Nałogi behawioralne są o tyle groźniejsze, że ich leczenie jest bardzo skomplikowane, ponieważ wymaga bardzo indywidualnego podejścia do każdego przypadku uzależnień. Dziś przyjrzymy się jednemu z coraz to powszechniejszych uzależnień behawioralnych — uzależnieniu od gier komputerowych.

Zabawa czy niebezpieczeństwo?

Gry komputerowe w dzisiejszych czasach są dostępne tak powszechnie, jak nigdy wcześniej. Każde urządzenie, od smartfona po komputer, pozwala jego użytkownikowi na skorzystanie z rozrywki, jaką są gry komputerowe. Sprawia to, że w łatwy sposób można sięgnąć po rozrywkę, która pomaga nam  „zabić czas”. Wyrobienie w sobie takiego nawyku jest na tę chwilę najprostszym sposobem na wpadnięcie w uzależnienie od gier komputerowych. Nasz mózg preferuje operowanie nawykami, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie, przez co tego typu zachowanie, potrafi doprowadzić do sytuacji, w której każdą wolną chwilę chcemy spędzić właśnie w taki sposób.

Podejrzenie uzależnienia co teraz?

Cechą charakterystyczną uzależnienia od gier komputerowych, jak i innych uzależnień behawioralnych, jest to, że dość trudno zidentyfikować moment pojawienia się nałogu. Sprawia to potencjalnie duże trudności w wyleczeniu, którego podstawą musi być choćby orientacyjne określenie czasu trwania choroby. W przypadku stwierdzenia uzależnienia behawioralnego kluczowe jest zasięgnięcie pomocy specjalisty oraz zbudowania wewnętrznej motywacji do podjęcia terapii.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 1.5 / 5. Vote count: 6

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: