Dieta na zdrowe włosy i paznokcie

Zadbane, mocne, ale przede wszystkim zdrowe włosy i paznokcie, to coś, o czym marzy każda kobieta. Niestety genetyka nie każdą z nas obdarza równie hojnie. Na szczęście odpowiednia pielęgnacja oraz właściwa dieta są w stanie zdziałać cuda. Sprawdźcie co jeść, a jakich produktów unikać, by cieszyć się pięknymi włosami i paznokciami.

Dieta dla włosów i paznokci

Osłabione włosy mają tendencję do wypadania, natomiast paznokcie do nadmiernego łamania.  Jeśli chcemy cieszyć się mocnymi i zdrowymi włosami i paznokciami, nasza dieta musi być bogata w białko, należy jeść przede wszystkim nabiał, chude mięsa i wędliny, drób oraz jajka. Dlaczego? Proteiny są ich podstawowym budulcem. Zaleca się również spożywanie tłuszczy, zarówno odzwierzęcych, np. masła, jak i roślinnych, zwłaszcza surowej oliwy z oliwek oraz oleju rzepakowego. Niezbędne dla włosów i paznokci są również aminokwasy, które znajdziemy w produktach zbożowych, w otrębach i zarodkach pszennych, płatkach owsianych, nasionach słonecznika, siemieniu lnianym i soi. Jeśli chodzi o zioła – to zarówno herbata z pokrzywy, jak i skrzyp polny nie mają sobie w tej dziedzinie równych. Pamiętajcie również o piciu wody, zalecana dawka wynosi około 1,5 litra dziennie.

Witaminy i minerały

Włosy i paznokcie uwielbiają minerały. Szczególnie ważne są cynk na wzrost, miedź wspomaga wytwarzanie melaniny, czyli naturalnego barwnika oraz krzem zmniejsza łamliwość, magnez na wzmocnienie, żelazo zapobiegające wypadaniu, wapń jako ważny budulec. W kwestii witamin niezastąpiona jest witamina A (beta-karoten), ale także witaminy z grupy B oraz witamina H, czyli biotyna.

 

Czego unikać?

Należy zapomnieć o żywności wysoko przetworzonej, czyli o chipsach, słodyczach oraz uwielbianych przez wszystkich daniach typu fast food. Szkodliwy wpływ na zdrowe włosy i paznokcie mają również potrawy smażone oraz produkty wędzone. Warto ograniczyć kawę, herbatę i cukry, unikać alkoholu i ostrych przypraw.

/mw

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->