Co daje terapia odwykowa?

Czy można wyleczyć się z uzależnienia od Internetu? Owszem, trzeba jednak podjąć specjalistyczne leczenie i stosować się do zaleceń terapeuty. Jak to zrobić i do kogo udać się z pomocą? Co zrobić, gdy osoba uzależniona nie chce poddać się leczeniu?

Internetowy nałóg można leczyć w terapii uzależnień w każdej placówce, która taką terapię oferuje. Wyspecjalizowani psychologowie doskonale wiedzą, jak radzić sobie z problemami, które stoją przed człowiekiem cierpiącym na głód czynności, którą podejmuje już nałogowo. Zazwyczaj zalecają przede wszystkim odcięcie się od sieci. Z początku efekt może przypominać u chorego zespół abstynencyjny, ale z czasem sytuacja się poprawia. Jednakże założeniem terapii jest przede wszystkim dotrzeć do źródła problemu. Nałogi czynnościowe (nie tylko dotyczące sieci, ale np. jedzenia czy hazardu) mają często podłoże nerwicowe. Czasami uzależnienie jest jedynie skutkiem poważniejszego zaburzenia.

Czy uzależnienie od Internetu można wyleczyć?

Osoba uzależniona może całkowicie pozbyć się problemu nałogu, jeśli tylko zechce podjąć leczenie. Do niczego nie można jednak jej zmuszać siłą – należy raczej przekonać, wskazując konkretne minusy dotychczasowego trybu życia (na przykład: przeliczyć czas, który spędza przed komputerem, a następnie przełożyć go na potencjalne aktywności, które mogła wykonywać, a których nie wykonała). Terapia pozwoli nie tylko usunąć skutek, jakim jest uzależnienie, ale wyleczyć także przyczynę, która mogła w konsekwencji prowadzić do przykrych następstw. Przy uzależnieniu od Internetu najczęściej stosuje się terapię behawioralną, która działa poprzez wzmacnianie pozytywne.

Terapia odwykowa pozwoli choremu dostrzec również pułapki, jakie wiążą się z eskapistycznym podejściem do rzeczywistości. To ułatwi danej osobie kontakty społeczne oraz ukształtuje jej pewność siebie, dzięki czemu będzie mniej podatna na sytuacje stresujące, a w konsekwencji, na uzależnienia.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->