Współuzależnienie może dotyczyć wielu substancji, ale najczęściej sprowadza się do alkoholu. Trunki wyskokowe są największym wrogiem polskiej rodziny, doprowadziły bowiem do ruiny tyle szczęśliwych małżeństw, że nie sposób tego zliczyć.
Uzależniony człowiek przypomina chore dziecko, które nie do końca wie, co ma ze sobą zrobić. Po pijanemu zdarza mu się krzywdzić innych, mówić bardzo przykre rzeczy, czasem nawet bić. Ofiarą pada jego żona, dzieci, matka, czyli osoby słabsze. Szybko stają się one współuzależnionymi, czyli tymi, którzy zmuszają się do udawania normalnego życia przed całym społeczeństwem.Trudna miłość
Współuzależnienie od alkoholu wiąże się zazwyczaj z poczuciem odpowiedzialności za chorego. Bliscy sprzątają bałagan, jaki zostawił, wyrzucają butelki i chowają te, które są jeszcze pełne. Starają się co prawda ograniczać alkoholika, ale w skrajnych przypadkach oferują, że kupią mu wódkę, jeśli tylko ten pozostanie w domu. Dzieci przeżywają to jednak dużo głębiej, zaczynają sprawiać trudności wychowawcze, znęcać się nad innymi. Nierozładowane w domu napięcie przenosi się na szkołę. Z racji pijackich awantur młody człowiek nie jest w stanie skupić się na nauce, przez co zaczyna mieć zaległości. Kilkanaście lat później będzie Dorosłym Dzieckiem Alkoholika, czyli dojrzałą, ale skrzywdzoną częścią społeczeństwa.
Inaczej ma się sprawa z partnerkami alkoholików. One starają się ukrywać, że w domu pojawił się problem, wśród ludzi bowiem ciągle pokutuje przekonanie, że jeśli mąż pije, to jest to wina żony. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy matki osób dotkniętych nałogiem starają się przerzucać winę na ich partnerów. „Czemu zaczął chlać? Pewnie znowu mu o coś suszyłaś głowę, co?” – niejedna młoda kobieta mogła usłyszeć coś takiego od teściów. Przerzucanie na partnerki odpowiedzialności sprawia, że stają się one współuzależnionymi, przez co same zaczynają sięgać po środki uspokajające, tracą radość życia i chęć do dalszego działania.
Zarówno partnerzy, jak i dzieci osoby uzależnionej potrzebują natychmiastowej pomocy specjalisty!
Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA